Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Application 'mplayer' not available Aplikace nebyla nalezena ve vašem archivu. Většinou to znamená, že není dostupná pro vaši harwarovou platformu.V diskusi se o tom hojně diskutuje, ale zatim nezcela rozumím tomu vášemu linuxackému slangu.
V Quantianu mam na apt-get install mp
odpověd mj.:
mplayer mplayer-686 mplayer-custom mplayer-g4 mplayer-nogui mplayer-386 mplayer-altivec mplayer-doc mplayer-k6 mplayer-powerpc mplayer-586 mplayer-amd64 mplayer-fonts mplayer-k7 mplayerplug-in(ale taky se mi nedaří, ani přes
aptitude install mplayer
, anu přes apt-get install mplayer)
Tak jsem prolistoval ty "chybové" hlášky a našel ...
"mplayer" is a virtual package provided by:
mplayer-nogui mplayer-k6 mplayer-custom mplayer-586 mplayer-386
You must choose one to install.
No a po zadání aptitude install mplayer-586
už mi instalace jede.
Vybral jsem v jejím rámci font a je to celé. Mám mplayera i gmplayera ... $ gmplayer --version
MPlayer 1.0pre6-3.3.5 (C) 2000-2004 MPlayer Team
CPU: Intel (Family: 6, Stepping: 8)
Detected cache-line size is 64 bytes
MMX2 supported but disabled
SSE2 supported but disabled
CPUflags: MMX: 1 MMX2: 0 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 0
Compiled for x86 CPU with extensions: MMX SSE
Asi umělo, kdyby byl v nabídce - a v Debianu zatim neumim kompilovat. Procák je takovýto:
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 13 model name : Intel(R) Celeron(R) M processor 1.50GHz stepping : 8 cpu MHz : 1500.000 cache size : 1024 KB
Dík za tip. Na 40GB disku na noťasu mam Mandrivu 2006 a Quantiana, půl na půl, mam chuť se Quantiana zbavit - až bude nutno a málo místa. Nějak mi tu volbu ztěžujete , v Mandrivě si kompiluju vše, co se nechá
Ahaaaa, já to přehlíd, tam je i možnost mplayer-686 ...
Tiskni
Sdílej: