Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »iocharset=utf8,mapchars
ntfsmount /dev/sda1 /windows/c -o iocharset=uft8,mapchars
??
ntfsmount /dev/sda1 /windows/c -o iocharset=utf8,mapchars
fusermount: failed to open /dev/fuse: No such file or directory
fuse_mount failed.
Unmounting /dev/sda1 (System)
fstab (/dev/sda1 /windows/c ntfs-fuse show_sys_files,umask=0133,dmask=0022,uid=1000,iocharset=uft8,mapchars,gid=100 0 0)
. Připojení disků se mi povede pouze tehdy, když spustím /etc/init.d/ntfs-fuse start
- bohužel bez diakritiky. Zkoušel jsem i upravit ntfs-fuse
a doplnit to co jste mi poradil (-o iocharset=uft8,mapchars
), ale také to nezabralo.
modprobe fuse
ntfsmount /dev/sda1 /windows/c -o iocharset=utf8,mapchars,uid=1000,dmask=0022,umask=0133,gid=100
, tak VŠE funguje tak jak má. Ale pokud upravím /etc/init.d/ntfs-fuse
a vložím tak úlpně to samé, tak se sice připojí, ale soubory a adr. s diakrititou prostě nevidím... Leda, že bych byl slepej fuse
, cili pridat ho nekam, kde ho jadro automaticky natahne (podle distribuce) - jinak to skonci tim, ze zarizeni neexistuje.
fstab
. Z /etc/init.d
jsem do odstranil. A mohl by jste mi ještě poradit, jak automaticky modul načíst, resp. jak ho instalovat?? Zjistil jsem následující:/lib/modules/2.6.13-15-default/kernel/fs/fuse/fuse.ko
, ale co dál??
Tiskni
Sdílej: