Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
smtpd_recipient_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unauth_destinationa chces
smtpd_recipient_restrictions = permit_sasl_authenticated, reject_unauth_destination
At this time, SSL-enabled Microsoft Internet mail clients send security command requests (SSL) that are incompatible with the Exchange Server Internet Mail Service security command set (TLS). Consequently, there is no way of using this configuration for sending SMTP secure mail.Celkem hezky, ale koukam, ze tam pisou ze TLS na 25 umi, no aspon neco.
250-AUTH PLAIN LOGIN 250-AUTH=PLAIN LOGINSpravny postup je nastavit autentizaci pomoci SASL a pak povolit odesilani posty autentizovanym spojenim. Vice viz: http://nakedape.cc/info/Cyrus-IMAP-HOWTO/quickstart-fedora.html nebo http://www.falkotimme.com/howtos/perfect_setup_fedora_core_4/ (cast Postfix With SMTP-AUTH And TLS) Radek P.S. SASL je mechanizmus, ktery pomoci demona s pravy roota umoznuje provadet autentizaci procesum bez prav roota... P.P.S. Je rozdil mezi autentizaci a autorizaci :)
Nevím jestli tomu dobře rozumím. Chceš ověřovat uživatele (SASL) nebo sifrovat přenos (TLS). Pokud chceš ověřovat uživatele tak záleží na tom proti čemu sasl ověřuje přihlašovací údaje. Toto řídí konfigurační soubor /usr/lib/sasl2/smtpd.conf (v mém případě). Vněm je parametr pwcheck_method a ten můžeš nastavit na saslauthd (ověřuje se proti exitujicím uživatelským účtům) nebo auxprop a tady si musíš vytvořit svůj seznam uživatelů a hesel (man saslpasswd2). Samozřejmě démon saslauthd musí běžet a vřípadě změn restartovat.
Nastavení v postfixu je pak jednoduché v /etc/postfix/main.cf nastavit:
smtpd_sasl_auth_enable = yes
smtpd_recipient_restrictions = permit_mynetworks, permit_sasl_authenticated, reject_unauth_destination
a reloadnout nastavení postfixe. V případě že to ještě nepůjde tak můžeš ješte přinutit postfix o výpis podrobnějších informací do logu (debug_peer_level
a debug_peer_list
)
Tak to už nemá s postfixem moc společnýho. Postfix musí ověřovat přez SASL a SASL démona musíš nastavit na použití s mysql. Ještě jsem to nezkoušel. Zkus googlit třeba SASL + MySQL.
pwcheck_method: auxprop auxprop_plugin: sql password_format: crypt sql_engine: mysql mech_list: LOGIN PLAIN # mech_list: LOGIN PLAIN DIGEST-MD5 CRAM-MD5 # DIGEST-MD5 CRAM-MD5 nelze pouzit s sifrovanym heslem v MySQL sql_user: db_uzivatel sql_passwd: db_heslo sql_database: db_mail sql_hostnames: localhost sql_select: SELECT crypt_pass FROM users WHERE email = '%u@%r' #sql_select: SELECT plain_pass FROM users WHERE email = '%u@%r' sql_verbose: yesNebude fungovat se zasifrovanym heslem v DB, pokud neni v distribuci patricne opatchovano. Jestli chces pouzivat PAM, tak nainstalovat pam-mysql, zmenit nahore
pwcheck_method: pam
a v /etc/pam.d/smtp nastavit
auth required /lib/security/pam_stack.so service=system-auth account required /lib/security/pam_stack.so service=system-auth # MySQL email authentication # crypt values: # 0 (or "plain") = plaintext passwords # 1 (or "Y") = use crypt(3) function # 2 (or "mysql") = use MySQL PASSWORD() function # 3 (or "md5") = use MySQL MD5() function auth optional pam_mysql.so host=localhost db=db_mail user=db_uzivatel \ passwd=db_heslo table=users usercolumn=email passwdcolumn=crypt_pass crypt=1 account required pam_mysql.so host=localhost db=db_mail user=db_uzivatel \ passwd=db_heslo table=users usercolumn=email passwdcolumn=crypt_pass crypt=1pam-mysql nefunguje s DIGEST-MD5 nebo CRAM-MD5 autentizaci, je nutno pouzit auxprop plugin (viz vyse).
Tiskni
Sdílej: