Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
/tmp
to není, jen je třeba, aby do nově vytvořeného měli všichni právo zápisu, ale mohli mazat jen po sobě - mkdir /tmp && chmod 1777 /tmp
. Dále je zbytečné kopírovat /dev
, užíváte-li udev
, stačí vytvořit nový a do něj umístit pouze console
a null
. Adresáře proc, sys
a další opět stačí pouze vytvořit a vnitřek nepřenášet, protože jde jen o souborové vyjádření různých parametrů a stavů jádra.
Nejjednodušší je asi okopírovat celý oddíl tak, jak je, přímo z disku. Jenže ten se nemusí hodit svou velikostí na druhý počítač. I tak jde ale o dobrý postup, jen je třeba jej mírně obměnit. Stačí jako root
vytvořit kdekoli adresář a do něj znovu připojit kořenový souborový systém, oddíl je uveden třeba v /etc/fstab
či jej vypisuje mount
. Potom uvidíte, co je skutečně třeba okopírovat, protože tam nebude zavazet obsah /proc
atd. Obdobně lze postupovat při přenosu dalších adresářů, jsou-li oddělené, to platívá třeba pro /home, /var, /usr
a další, v nich však už obvykle nebývají připojeny virtuální souborové systémy, které by vás mátly.
Určitě to jde, mnohokrat jsem to dělal. Dokonce skoro každý den několik let - mám jednu distribuci na šuplíkovém disku, kterou pouštím z toho samého disku doma i v práci (každej ma jinej hardware).
Doporučuju najsledujici postup:
Tiskni
Sdílej: