Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
dum8d0g@aerovax:~$ lsusb | grep -i blue Bus 003 Device 002: ID 0db0:1967 Micro Star International Bluetooth Dongle dum8d0g@aerovax:~$ sudo /etc/init.d/bluez-utils start * Starting Bluetooth services... hcid sdpd ok dum8d0g@aerovax:~$ hcitool dev Devices: hci0 00:0C:xx:xx:xx:EB dum8d0g@aerovax:~$ hcitool scan Scanning ... 00:xx:xx:xx:72:9F Buh dum8d0g@aerovax:~$ ls /etc/bluetooth/ && du -sh /etc/bluetooth/ hcid.conf pin rfcomm.conf 12K /etc/bluetooth/ dum8d0g@aerovax:~$ grep pair /etc/bluetooth/hcid.conf # multi - Allow pairing with already paired devices pairing multi; dum8d0g@aerovax:~$ dpkg -l *obex* ||/ Název Verze Popis +++-==============-==============-============================================ ii libopenobex-1. 1.0.0-rel-3 OBEX protocol library un libopenobex1 <žádná> (popis není k dispozici) ii obexserver 1.0-3ubuntu1 Receive files with OBEX protocol dum8d0g@aerovax:~$ dpkg -l *lue* ||/ Název Verze Popis +++-==============-==============-============================================ un bluez-firmware <žádná> (popis není k dispozici) un bluez-pan <žádná> (popis není k dispozici) ii bluez-pin 0.25-1ubuntu2 Bluetooth PIN helper with D-BUS support un bluez-sdp <žádná> (popis není k dispozici) ii bluez-utils 2.24-0ubuntu6 Bluetooth tools and daemons un gtk2-engines-l <žádná> (popis není k dispozici) ii libbluetooth1 2.24-0ubuntu1 Library to use the BlueZ Linux Bluetooth sta
cat /etc/bluetooth/pin
). Nyní bych jen rád věděl o nějakých user-friendly gtk+, text programech pro přesun fotek aj.
Tiskni Sdílej: