Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
chown -R wwwrun adresář
výpis z error_log
mod_mime_magic:can`t read
file permissions deny server access
v souboru mime.types
text/plain asc txt c cc h nějak nevím kam šáhnout. DěkujiZměnil jsem v "mime.types"
aplication/octet-stream dat txtZajímavé je že subory např.600k zobrazí ale 1,7M nabídne ke stažení
Content-Disposition: attachment
a místo zobrazení nabídne stažení; dokonce lze nabídnout i název jiný než je konec url:
Content-Disposition: attachment; filename="soubor.txt"
(ale pozor, MSIE tam smí mít jen čisté ASCII, žádná diakritika).
r--
na souboru, r-x
na adresáři).
Zobrazení/stažení souboru je věc prohlížeče. Ten udělá (přibližně) to, že si stáhne soubor ze serveru do dočasného umístění, podle hlaviček se rozhodne, jestli jej umí zobrazit nebo ne. Pokud ano, zobrazí soubor v okně prohlížeče, pokud jej zobrazit neumí, nabídne uživateli uložení souboru.
Pokud stažení stránky (např. wget
em) nefunguje, není to problém zobrazení/stažení, ale je problém někde jinde. Prohlížeč nebo jiné zařízení požaduje špatnou adresu, očekává nějaký druh vstupu atd. Aby bylo možné zjistit, v čem je problém, je potřeba nejdřív říct, co to znamená nefunguje to.
Tiskni Sdílej: