V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
fs-driver
u, za předpokladu, že byl oddíl předtím korektně odmountován (to je teorie, v praxi jsem byl několikrát svědkem, že po dalším namountování jako ext3 pod Linuxem se začaly objevovat chyby a po následném e2fsck došlo k poškození souborů - you've been warned).
Plugin do Total Commanderu nepodporuje velké soubory (>4 GB a někdy dokonce >2 GB - nezjistil jsem, na čem to závisí) a neporadí si s některými na Linuxu povolenými znaky v názvech souborů, stejně jako s jinou kódovou stránkou.
Jinak znám celkem 3 projekty (včetně výše zmíněných dvou), jenže ani jeden není v našich podmínkách příliš použitelný, protože si taktéž neporadí s názvy souborů v jiné kódové stránce než CP1250 (přesněji řečeno než je aktuálně používaná ve Windows).
Ext2fsd
(pro NT4, 2k a XP včetně SP2) jinak funguje celkem slušně a je pod licencí GPL. Podporuje velké soubory (>4 GB) a má i podporu pro zápis (zapíná se v registry), ale to je potenciálně rychlá cesta k poškození filesystému. Je to systémový ovladač (služba), oddíly se klasicky mountují a je k dispozici i mke2fs. Nejlepší je instalovat jej ručně, instalátor funguje dost divně. Dokumentace je zmatená jak včelka, ale dá se to pochopit, pokud člověk není naprostá lamka... Snad to v dohledné době někdo dodělá, aby to bylo použitelné i pro moderní distra, která jedou v UTF-8. Dokumentace i zdrojáky sice tvrdí, že to je implementováno (codepage se nastavuje v registry), ale nepodařilo se mi to nikdy rozchodit. I přesto používám tento driver, funguje mi nejspolehlivěji (WinXPproCZ SP2). Bohužel projekt nevypadá příliš živě, poslední aktualizace je rok stará.
fs-driver
opět nepodporuje jiné kódové stránky. Další nepříjemnost je chybějící podpora přístupových práv (přístupné je všechno pro čtení i zápis), dále nefungují speciální soubory (devices, sockets, pipes...), ale hlavně nefungují odkazy (softlinks) - hodí to hlášku "access denied". Je to closed source freeware a má jinak spoustu pěkných vlastností (podporuje soubory větší než 4 GB) i obsažný web a dokumentaci.
Ext2IFS
AFAIK nefunguje na WinXP+SP2. Je to projekt pod GPL licencí, podporuje pouze čtení a na mě osobně působí dost nedovařeně. Také to nevypadá, že by autor na projektu aktivně pracoval.
Ještě existuje ext2drv, ale ten je jen pro NT4, i když autor tvrdí, že na verzi pro 2k/XP pracuje (poslední aktivita v dubnu 2004
Tiskni
Sdílej: