Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Univerzálny postup:
/dev
(a nalinkovať naň /dev/modem
)minicom
om interaktívne, cez chat
, wvdial
, kppp
alebo čímkoľvek, čo vie komunikovať s (emulovaným) sériovým portom -- minimálne cez minicom
a chat
mu môžeš posielať klasické AT príkazyPrvý bod zvykne byť netriviálny.
V tomto už neviem poradiť, z tejto problematiky som naštudoval len toľko, aby som vedel sprevádzkovať pripojenie k internetu. Rozhodne však odporúčam zoznam AT príkazov (a možno lepšie formulovať otázku, mne nie je napríklad celkom jasné, čo znamená, že modem vyzváňa -- niekto na daný modem volá, alebo sa modem snaží niekam dovolať?).
#!/bin/bash
echo "ATZ" >/dev/modem
sleep 1;
echo "ATDTXXXXX" >/dev/modem
sleep 10;
echo "ATH0" >/dev/modem
echo "done"
S tim ze misto cekani 10 sekund bych rad nejak zjistil, zda modem obdrzel od prostistrany vyzvaneci signal. Pripadne klidne i pouzil skript programu chat nebo vwdial.
Tiskni
Sdílej: