abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: software gEDA

    12.6.2006 09:09 Martin
    software gEDA
    Přečteno: 453×
    V nejbližsí době začnu nový projekt, který bych chtěl mít celý pod GPL licencí. Jedná se o zařízení, které umožní připojit několik analogových kamer a ty pak sledovat přes webový prohlížeč přes ethernet. Hledám software pro vytvoření schémat a PCB. Dříve jsem na své projekty doma nebo do práce používal buď OrCad nebo Formicu, oba programy jsou pod windows a proprietární (navíc dost drahé), takže moc nepřipadají v úvahu pro širší veřejnost. Chci se zeptat, zda má někdo osobní zkušenosti s balíkem programů gEDA na větší projekty a jak moc je použitelný. Zda není např. problém s rozléváním mědi, výstupy do gerberu, kontrolou izolačních vzdáleností nebo tak něco. Bude se jednat nejspíše o 4 vrstvou desku. Protože se budu učit nový program a pracovat pod novým prostředím, tak bych nerad po několika týdnech práce narazit na nějaký obtížně řešitelný problém a pak to celé předělával např. do OrCadu. Pokud má někdo např. zkušenosti s OrCadem nebo Formicou a přešel k gEDA a napsal by nějaké srovnání nebo pocity, tak budu také rád. Děkuji

    Odpovědi

    12.6.2006 09:25 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software gEDA
    Osobně gEDA nedoporučuju. Sám jsem kdysi nějaký open-source hardware projekt dělal a ve výsledku jsem to vyřešil tak, že jsem celý návrh udělal v proprietárním EDA systému a zveřejnil jsem pouze Gerber a Excellon data + schémata a jednotlivé vrstvy PCB ve formátu PDF.

    Co se týče skutečně použitelného EDA open-source systému pro Linux, neexistuje v současnosti vůbec nic. Sice existují projekty gEDA a KiCAD, ve kterých se toho dá udělat hodně, ale efektivita práce je s komerčními produkty nesrovnatelná. Dokonce jsem sháněl slušný komerční EDA systém pro Linux v cenové relaci do 10000 EUR a neuspěl jsem. Přitom návrhový systém pro PCB včetně simulací je jediný software, kvůli kterému musím mít stále ještě i licenci na Windows.
    hwsoft avatar 12.6.2006 10:29 hwsoft | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software gEDA
    Pod Linuxem jsem delal v gEDA a v EAGLE. Ten EAGLE se mi zdal pro mensi projekty OK, ale gEDu se ucim, protoze ma budoucnost. Delat se v tom da dost, viz CLOCKova RONJA, ale chce to mit zazity tenhle zpusob prace.

    Pokud srovnavam gEDu s MentorGraphics Expedition, tak to jsou dost podobny mastodonti, pro jednoduchy rychly navrh IMHO nevhodny, ale pro vyrobu uz celkem zajimavy. (rozdil porizovaci ceny MG a gEDA je taky zajimavy)

    Co se tyka navrhu PCB, tak PCB na Linuxu me nijak neuchvatil, ale jednoduchou DPS (4 vrstvy) s tim bez problemu udelas.

    (zkus se podivat i na ten EAGLE, pro nekomercni projekty je zdarma, maximalni velikost pul eurodesky a jen dve vrstvy. Pak maji nejakou verzi amter, ta uz ma ty vrsvy 4 a celou eurodesku)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.