abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:33 | Nová verze

    Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:55 | IT novinky

    V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 00:00 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.1. 21:44 | Humor

    Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.1. 03:11 | Zajímavý software

    Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    14.1. 02:33 | Nová verze

    OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    12.1. 23:33 | Zajímavý článek

    Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.1. 22:55 | Pozvánky

    Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: software gEDA

    12.6.2006 09:09 Martin
    software gEDA
    Přečteno: 449×
    V nejbližsí době začnu nový projekt, který bych chtěl mít celý pod GPL licencí. Jedná se o zařízení, které umožní připojit několik analogových kamer a ty pak sledovat přes webový prohlížeč přes ethernet. Hledám software pro vytvoření schémat a PCB. Dříve jsem na své projekty doma nebo do práce používal buď OrCad nebo Formicu, oba programy jsou pod windows a proprietární (navíc dost drahé), takže moc nepřipadají v úvahu pro širší veřejnost. Chci se zeptat, zda má někdo osobní zkušenosti s balíkem programů gEDA na větší projekty a jak moc je použitelný. Zda není např. problém s rozléváním mědi, výstupy do gerberu, kontrolou izolačních vzdáleností nebo tak něco. Bude se jednat nejspíše o 4 vrstvou desku. Protože se budu učit nový program a pracovat pod novým prostředím, tak bych nerad po několika týdnech práce narazit na nějaký obtížně řešitelný problém a pak to celé předělával např. do OrCadu. Pokud má někdo např. zkušenosti s OrCadem nebo Formicou a přešel k gEDA a napsal by nějaké srovnání nebo pocity, tak budu také rád. Děkuji

    Odpovědi

    12.6.2006 09:25 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software gEDA
    Osobně gEDA nedoporučuju. Sám jsem kdysi nějaký open-source hardware projekt dělal a ve výsledku jsem to vyřešil tak, že jsem celý návrh udělal v proprietárním EDA systému a zveřejnil jsem pouze Gerber a Excellon data + schémata a jednotlivé vrstvy PCB ve formátu PDF.

    Co se týče skutečně použitelného EDA open-source systému pro Linux, neexistuje v současnosti vůbec nic. Sice existují projekty gEDA a KiCAD, ve kterých se toho dá udělat hodně, ale efektivita práce je s komerčními produkty nesrovnatelná. Dokonce jsem sháněl slušný komerční EDA systém pro Linux v cenové relaci do 10000 EUR a neuspěl jsem. Přitom návrhový systém pro PCB včetně simulací je jediný software, kvůli kterému musím mít stále ještě i licenci na Windows.
    hwsoft avatar 12.6.2006 10:29 hwsoft | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software gEDA
    Pod Linuxem jsem delal v gEDA a v EAGLE. Ten EAGLE se mi zdal pro mensi projekty OK, ale gEDu se ucim, protoze ma budoucnost. Delat se v tom da dost, viz CLOCKova RONJA, ale chce to mit zazity tenhle zpusob prace.

    Pokud srovnavam gEDu s MentorGraphics Expedition, tak to jsou dost podobny mastodonti, pro jednoduchy rychly navrh IMHO nevhodny, ale pro vyrobu uz celkem zajimavy. (rozdil porizovaci ceny MG a gEDA je taky zajimavy)

    Co se tyka navrhu PCB, tak PCB na Linuxu me nijak neuchvatil, ale jednoduchou DPS (4 vrstvy) s tim bez problemu udelas.

    (zkus se podivat i na ten EAGLE, pro nekomercni projekty je zdarma, maximalni velikost pul eurodesky a jen dve vrstvy. Pak maji nejakou verzi amter, ta uz ma ty vrsvy 4 a celou eurodesku)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.