Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Commodore OS Vision (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 3.0. Jedná se o linuxovou distribuci určenou pro fanoušky značky Commodore. Předinstalována je na počítačích Commodore 64x.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
racoon
a setkey
.
spdadd 1.1.1.1 2.2.2.2 any -P out ipsec esp/transport//require; spdadd 2.2.2.2 1.1.1.1 any -P in ipsec esp/transport//require;způsobí slovo
require
ve druhé politice, že žádný paket se zdrojovou adresou 2.2.2.2 a cílovou 1.1.1.1 bez ESP headeru přijít nemůže, protože by ho systém ignoroval.
Podařilo se mi to vyřešit i trochu jinak - esp paket označkuju pravidlem
iptables -t mangle -p esp -j MARK --set-mark 1
a pak ho v dalším pravidle FORWARD bezpečně poznám - značkování paketu naštěstí přežije rozšifrování:
iptables -A FORWARD --mark 1 -i eth0 -j moje-pravidlo
Nicméně jedna věc mě zaráží: pakety ze sítě A do sítě B tunelem procházejí, odpovědi ze sítě B do sítě A procházejí tunelem také. V případě, že začnu komunikaci v síti B do sítě A, pakety se na tunel vykašlou a lezou do internetu. Pravidla v iptables jsou přitom velmi jednoduchá - v obou směrech jde o jednoduché pravidlo ACCEPT a pakety procházejí vždy stejným pravidlem. Pokud firewall vypnu (zruším všechna pravidla) a nastavím v iptables politiku na ACCEPT, pakety lezou správně.
racoon
a setkey
průhlednější, protože od základu počítá s implementací IPsec v jádrech 2.6, takže je lépe vidět, co co ve skutečnosti znamená.
Tiskni
Sdílej: