abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:00 | IT novinky

    I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:55 | Komunita

    Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    30.11. 18:11 | IT novinky

    Multiplatformní rogue-like hra Oaken je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. prosince.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
    30.11. 13:55 | Zajímavý software

    Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    30.11. 13:00 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.11 Stirk. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.11. 18:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.82 telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu. Vypíchnuta je vylepšená podpora Unicode.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    29.11. 16:11 | Pozvánky

    Vánoční RoboDoupě bude v sobotu 7. prosince. Na programu je Úvod do ESP-NOW nebo Netradiční použití H-můstků.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.11. 12:22 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-7 Focal, tj. sedmé stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    29.11. 12:11 | Zajímavý projekt

    Kevin Purdy na webu Ars Technica představuje kuchařku Hendrika Kleinwächtera The Sourdough Framework a doprovodný YouTube kanál The Bread Code, které jsou věnovány přípravě kváskového chleba. Kniha je udržována na GitHubu a lze ji stáhnout ve formátech PDF či EPUB, a to pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    28.11. 22:55 | Komunita

    Projekt OpenStreetMap po 18 letech na Ubuntu zmigroval své servery na Debian 12 Bookworm. OpenStreetMap od 14. listopadu podporuje také tmavý vzhled (pokud je nastaven na úrovni operačního systému nebo webového prohlížeče).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server

    22.6.2006 15:31 Marek | skóre: 21
    Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server
    Přečteno: 375×
    Zdravím vás, řeším počítač, který bude uvnitř za firewallem a bude sloužit k běhu interního IS (Open-XChange) + web stránek pro externí společnosti (takový malý extranetík). Když to hodně zjednoduším, tak na něm budou citlivá data v oblasti mailů, dokumentů a web stránek. Počítač sám o sobě je vybaven RAID hardwareovým polem, ale přiznám se, že nevím jakou filozofii zvolit. Využít RAID pro kompletní diskový subsystém, nebo jen pro inkriminovaná data? Vše beru s ohledem na zálohování na pásku, která je součástí serveru.

    Otázky k problematice:
    AD 1) mít na RAID i systém, nebo jen kritická data?
    AD 2) jakou zvolit strategii zálohování při dostupnosti jediné páskové mechaniky?
    AD 3) zálohovat kompletní systém, nebo jen citlivá data?
    AD 4) jak zvolit koncepci a minimalizovat tak nutnost správy?

    Systém bude FreeBSD, se kterým mám zkušenosti, i když v tomto případě to nehraje patrně žádnou roli, spíš mě jde o to, jakou zvolit filozofii ať neudělám nějakou zbytečnou chybu hned v počátku. Systém má k dispozici 4x 18GByte SCSI disky + 24GByte DATku. Můžu bootovat i z jiného disku než jsou součástí pole, ale přiznám se že nevím jaká strategie je optimální z pohledu provozu, případné obnovy při pádu, ... díky předem za každý námět.

    Odpovědi

    24.6.2006 17:37 Ondřej Čečák | skóre: 33
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server
    Nejsem si jisty, jestli neni otazka trochu off-topic ...

    "AD 1) mít na RAID i systém, nebo jen kritická data?"

    Chapu-li to spravne, rozhodujete se, jestli mit pole redundantni nebo ne. Obecne se da rict, ze zalezi na tom, jak rychle dokazete system obnovit v pripade selhani disku, asi nejbeznejsi je ve vetsine pripadu mit i system (casto i swap) na redundatnim svazku.

    "AD 2) jakou zvolit strategii zálohování při dostupnosti jediné páskové mechaniky?"

    Najdete si nekolik pouzitych strategii na serveru a rozhodnete se podle toho. Asi budete delat v nejakych itervalech inkrementalni zalohy na ruzna media, ktera byste mel byt v pripade vypadku schopen najit; nejaka redundance by v tom mozna take neskodila.

    "AD 3) zálohovat kompletní systém, nebo jen citlivá data?"

    To zalezi na tom, jak rychle dokazete system obnovit v pripade selhani (stejne jako vyse -- jde o to, jak rychle dokazete system znovu nainstalovat a zkonfigurovat do predchozi konfigurace pri vypadku treba ve 4 rano a kolik ta odstavka vcetne vasi prace bude stat vs. cena odzalohovani).

    "AD 4) jak zvolit koncepci a minimalizovat tak nutnost správy?"

    Na tuto otazku asi obecna odpoved nebude, s tim vam s radosti jiste poradi nejaky konzultant. Typicky neco jako rozdeleni pravomoci, v ramci moznosti distribucni software se standardni konfiguraci a dokumentace.
    -- "Ja vim, on vi, ty pico!"
    24.6.2006 18:24 vagojan | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server
    1. Vytvořit RAID5 nad celým polem.

    2. Zálohování na další disk denní (když se něco smaže) a z něj potom vytvořit dvě zálohy. Systémovou a datovou. Datovou zálohu dělat denně rozdílovou. Každý měsíc vzít jednu datku a dát jí do sejfu (nebo prostě dopryč, jiná lokalita).

    3. Zálohovat vše co je nutné pro běh systému. Pravidelně potom citlivá data. Ta jedna páska ležící v šuplíku po celou životnost serveru se rozhodně vyplatí.

    4. Co nazýváte minimalizací správy? Tu datku musí někdo měnit. Jinak vše může být automatické.

    P.S.: Kolik let ten server už běžel. Z vlastníh zkušeností mohu říci, že polovička 18GB serverových disků nám šla v serverech už do háje. Poslslední 2 používám na nedůležitá data (lokální yum repository a nějaké odkladiště). Také se zvyšuje citlivost starších disků na teplotu. Jedno neklimatizované léto a jsou kaput. (zvlášť 10kRPM či 15kRPM disky) jsou ta data pro vás skutečně hodně cenná?.

    K tomu také odpovídá přístup k systému, provádět denně kontrolu stavu raid pole, stačí poslat si stav na mail. A možná pokud to řadič RAID umožňuje vytvořit RAID5 jen nad 3 disky a jeden nechat jako HotSpare, (pokud Vám stačí 36GB diskového prostoru).

    Není nic dražšího než data.
    25.6.2006 01:29 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server

    AD 1) mít na RAID i systém, nebo jen kritická data?

    Pořídil bych ještě 2 stejné IDE disky, na jeden bych dal systém, boot, swap atd... . Na druhý bych periodicky kopíroval patřičné partitiony z prvního disku. V případě havárie prvního disku nabootujete z druhého.

    AD 2) jakou zvolit strategii zálohování při dostupnosti jediné páskové mechaniky?

    Nad SCSI disky bych postavil RAID 5. Rozchodí havárii jednoho disku. Paritni informace jsou rozdistribuovány mezi všemi disky. Využijete tak n-1 kapacity.

    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
    25.6.2006 01:35 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server
    Tak mě ještě napadlo místo systému na IDE discích koupit raději Compact flash kartu např. 2GB a redukci IDE. Z toho bych bootoval a na tom bych mel /. Adr. /var bych mountil jinam, pac tam se vic zapisuje.
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
    25.6.2006 08:27 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server
    Kolik serverů jsi stavěl? :-) Kupovat do serveru IDE disky nebo CF je kolikrát úplně nemožné, protože to není prostě kam dát...

    OS je samozřejmě vhodné mít na RAID, takže bych to viděl na RAID5 + spare disk.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    25.6.2006 13:13 Marek | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server
    Rekapitulace, aneb co mě z odpovědí plyne:

    - RAID 5 využít pro kompletní filesystém, včetně systému, SWAPu, dat - zálohovat na jiný systém /jiný disk/, v mém případě využiji jiný počítač v síti denně - denní zálohu inkrementálně zálohovat z pohledu datových změn - celou zálohu systému v periodě měsíc, možná kratší

    vagojan -> disky jsou sice 2 roky staré, ale počítač spíše ležel, než využíval, respektive pracoval nad databází, která ovšem nebyla na jeho discích. Takže beru stav, kdy ještě není problém se na ně spolehnout, jsou to 10kRPM Quantum Atlas. Jinak počítač běží a běžel v klimatizovaném prostředí, takže snad tepelných šoků byl dosud vyvarován.
    25.6.2006 13:31 vagojan | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server
    Dva roky to je cca 1/3 - 1/2 životnosti (operačního nasazení). Nám odcházejí disky cca 4+ roky staré. Potom co loni v létě byly teplotně nakopnuty výpadkem klimatizace. V našem případě Seagate Cheetah.

    Asi není důvod diskům nevěřit, i když zažil jsem stav kdy v RAID5 odešel jeden disk v 8:00 a druhý v 10:30 téhož dne. HotSpare nebyl a i tak mám pochyby že by se stihlo pole obnovit před výpadkem druhého disku.

    Zálohy jsou nutné. Má praxe je takováto: celý operační systém zálohuji tak jednou za 1/4 roku (full záloha), třeba po změně programového vybavení.

    Pravidelně potom běží záloha nad databázemi a webem. (denně 1x full 13x increment) + /etc + /var/log.

    Operativní datové zálohy (když se něco nechtě smaže - DB oracle, web) probíhají na NFS připojený disk dalších serverů. Zálohy bezpečnostní přes SW bacula na externí diskové pole + páskovou knihovnu scalar 24 (1X LTO-2).

    Hodně klidných let Vašemu serveru ;-)
    25.6.2006 13:39 Ondřej Čečák | skóre: 33
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server
    "Asi není důvod diskům nevěřit, i když zažil jsem stav kdy v RAID5 odešel jeden disk v 8:00 a druhý v 10:30 téhož dne."

    Typicky se to stava u identicky disku (stejny vyrobce, serie, nakup); casto maji stejne pripadne defekty vznikle vyrobou, dopravou, prepravou a maji hodne podobne (nebo v RAID dokonce stejne) zatizeni a umisteni ...
    -- "Ja vim, on vi, ty pico!"
    25.6.2006 13:56 vagojan | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování, RAID - jak co nejvíce automatizovat server
    Troufnu si říct že je to osudem 99% disků v RAID polích. Stejný typ, revize, FW... prostě stejný disk se vším všudy.

    (neuvažuji samo domo SW RAID pole s MD, ale i tam je lepší mít stejný disk - totožené chování a parametry)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.