Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
grafika X200 - chodí v pohode s o ovládačom od ati
napalovačka - neskúšal som ale číta
čítačka kariet - chodí v pohode (skúšal som SD)
wifi - ndiswrapper bez problémov
sieť - ok
bluetooth - neskúšal som ale mal by chodiť
zvuk - ok
Ešte tam mám FreeBSD 6.1, s ktorým som sa zatiaľ nemal čas hrať, ale bootujeNazdar,
Ja mam hp 6125 s Turionom, a okrem citacky pametovych kariet a snimaca otlacku prstov funguje vsetko (SuSE 10.0).
3D akceleracia ATI funguje s ovladacom od ATI (treba si precitat sekciu HW a aj odkazy na jej konci, naozaj sa to oplati usetris si spustu casu ked vyuzijes skusenosti tych pred Tebou )
Citacka kariet mimochodom nefunguje ani pod Win2000, asi som sa malo snazil (len niekolko hodin ), V jadre 2.6.17 by uz mala byt podporovana cez sdhci modul. V Umbutu uz tento mudul je a vraj to funguje, Snimac otlacku prsta je len taka hracicka pre istu skupinu BFU, ktory maju pocit dolezitosti a preto "vyzaduju maximalnu bezpecnost a nezneuzitelnost svojho NB". Prosim vsimnite si tie uvodzovky.
Mal som tam 512 MB pamete, bolo to vsetko ok, zvysil som ju ale na 1024 MB, len kvoli vmware.
Mam SuSE 10.0.
Myslim, ze budem menit HDD za vecsi a rychlejsi (7200 rpm), zda sa mi, ze prave ten zdrzuje, ale mozem sa aj mylit
Tiskni
Sdílej: