Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
V pořadí šestou knihou autora Martina Malého, která vychází v Edici CZ.NIC, správce české národní domény, je titul Kity, bity, neurony. Kniha s podtitulem Moderní technologie pro hobby elektroniku přináší ucelený pohled na svět současných technologií a jejich praktické využití v domácích elektronických projektech. Tento knižní průvodce je ideální pro každého, kdo se chce podívat na současné trendy v oblasti hobby elektroniky, od
… více »Linux Foundation zveřejnila Výroční zprávu za rok 2025 (pdf). Příjmy Linux Foundation byly 311 miliónů dolarů. Výdaje 285 miliónů dolarů. Na podporu linuxového jádra (Linux Kernel Project) šlo 8,4 miliónu dolarů. Linux Foundation podporuje téměř 1 500 open source projektů.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.12.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.4.0.
Kriminalisté z NCTEKK společně s českými i zahraničními kolegy objasnili mimořádně rozsáhlou trestnou činnost z oblasti kybernetické kriminality. V rámci operací OCTOPUS a CONNECT ukončili činnost čtyř call center na Ukrajině. V prvním případě se jednalo o podvodné investice, v případě druhém o podvodné telefonáty, při kterých se zločinci vydávali za policisty a pod legendou napadeného bankovního účtu okrádali své oběti o vysoké finanční částky.
Na lepší pokrytí mobilním signálem a dostupnější mobilní internet se mohou těšit cestující v Pendolinech, railjetech a InterPanterech Českých drah. Konsorcium firem ČD - Telematika a.s. a Kontron Transportation s.r.o. dokončilo instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do jednotek Pendolino a InterPanter. Tento krok navazuje na zavedení této technologie v jednotkách Railjet z letošního jara.
Zdar Lidi,
dá se nějak zablokovta změna pozadí pracovní plochy?? Dostal jsem pod správu 2 počítače ve škole a hned 2. den se na pozadí začaly objevovat fotky nebo obrázky, krerý podle mě nemají na ploše co dělat (vak víte o čem mluvím, ...)Předem dík
kiosktool. Na druhou stranu mi není jasné, proč to vůbec řešit. Své pozadí ať si každý nastaví, jak uzná za vhodné, to je jen a jen jeho problém.
jo, ještě prosím zkuste všechno vysvětlovat jednoduše po krocích o linuxech toho zatím moc nevím
Díky
Hlavně prosímtě neříkej "Linuxy" jinak tě tu někdo sežere zaživa. Linux je jádro, někdy zkratka pro GNU/Linux. Používáš Distribuci GNU/Linuxu Mandrake, která je určená pro začátečníky a s ní máš desktopové prostředí KDE. Aby jsi omezil pravomoci uživatelů na těchto počítačích, pomůže ti pravděpodobně k tomu určený nástroj kiosktool. Pokud si přečteš administrační příručku pro tuto aplikaci + pár diskuzních fór, tak by jsi měl dosáhnout svého. Pokud budeš mít nějaký další konkrétní problém, klidně se zeptej
Zatím se zkuste podívat na ten kiosktool. Je to nástroj, který jednak umožňuje nastavit defaultní konfiguraci prostředí KDE, jednak specifikovat, co z nastavení si smějí uživatelé změnit.
chmod 444 .kde/share/config/kdesktoprc a melo by to byt
Tiskni
Sdílej: