V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Linux Slackware 10.0 Jádro 2.4.26
Mám dvě grafické karty:
nVidia GeForce2 MX 400 (PCI) nVidia GeForce4 MX 440 (AGP)
Do každé jsem zapojil po jednom monitoru. Potřebuju v nejlepším případě rozšířit plochu na oba tyhle monitory, ale spokojím se i s tím, když na každém poběží samostatný X server.
V xorg.conf jsem nastavil potřebné sekce Device, Monitor, Screen a ServerLayout. Oba layouty fungují pokud je pustím samostatně:
startx -- :0 -layout "Vlevo"
startx -- :1 -layout "Uprostred"
a) Ale když je v konfiguraci použiju oba...
Screen 0 "ObrazovkaUprostred" Screen 1 "ObrazovkaVlevo"
… tak se zapne první monitor, a jakmile hned potom druhý, spadne server s chybou: (uvádím jen co považuju za podstatné, kompletní bug report je tady)
Fatal server error: Caught signal 11. Server aborting Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.X.Org for help. Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information. (II) Screen 0 shares mem & io resources (II) Screen 1 shares mem & io resources
b) S použitím Xineramy se zase spustí jen první monitor (vždycky ten, který je uvedený jako první před RightOf):
Option "Xinerama" "true" Option Screen "ObrazovkaUprostred" RightOf "ObrazovkaVlevo"
… a GeForce2 pro ObrazovkaVlevo to nechce použít, ani to nevytvoří potřebné sekce a hlásí že chybí vyhovující zařízení na slotu PCI:0:10:0 (Vygoogloval jsem, že to vlastně jen to zařízení nemůže použít).
Což podle mě znamená, že v obou případech dochází někde ke konfliktu, ale zaboha nemůžu přijít na to kde.
TwinView jsem zkoušel, ale moc ho nechápu, nenašel jsem jak nastavit zařízení pro druhý monitor, takže TwinView asi bude jen na pro jednu grafickou kartu, nevím.
Relevantní nastavení xorg.conf:
Section "Monitor" Identifier "19ka" HorizSync 30 - 98 VertRefresh 50 - 160 EndSection Section "Monitor" Identifier "17ka" HorizSync 30 - 98 VertRefresh 50 - 160 EndSection Section "Device" Identifier "GeForce4" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "1" BusID "PCI:1:0:0" EndSection Section "Device" Identifier "GeForce2" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "1" BusID "PCI:0:10:0" EndSection Section "Screen" Identifier "ObrazovkaUprostred" Device "GeForce4" Monitor "19ka" DefaultDepth 16 Subsection "Display" Depth 16 Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubsection EndSection Section "Screen" Identifier "ObrazovkaVlevo" Device "GeForce2" Monitor "17ka" DefaultDepth 16 Subsection "Display" Depth 16 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubsection EndSection Section "ServerLayout" Identifier "Uprostred" Screen "ObrazovkaUprostred" #Screen 0 "ObrazovkaUprostred" #Screen 1 "ObrazovkaVlevo" #Option "Xinerama" "true" #Screen "ObrazovkaUprostred" RightOf "ObrazovkaVlevo" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard" InputDevice "Cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "Stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "Eraser" "SendCoreEvents" EndSection Section "ServerLayout" Identifier "Vlevo" Screen "ObrazovkaVlevo" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard" InputDevice "Cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "Stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "Eraser" "SendCoreEvents" EndSection
Díky
Tiskni
Sdílej: