Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
/dev/sda8 / reiserfs acl,user_xattr 1 1 /dev/sda9 /home reiserfs acl,user_xattr 1 2 proc /proc proc defaults 0 0 sysfs /sys sysfs noauto 0 0 debugfs /sys/kernel/debug debugfs noauto 0 0 usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0 devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0 /dev/fd0 /media/floppy auto noauto,user,sync 0 0Ale jinak mám disk rozdělen takhle:
/dev/sda 110 GB */ celej objem hdd disku /dev/sda1 10 GB ext3 */kořenový oddil, kde je nainstalovan UBUNTU 6.06 /dev/sda2 100 GB */ oblast extended /dev/sda5 linux swap */UBUNTU /dev/sda6 ext3 data */UBUNTU /dev/sda7 ext3 data */UBUNTU /dev/sda8 reiserFS kořenový oddil SuSE /dev/sda9 reiserFS oddil /home */SuseJinak zaváděč registruje jak Ubuntu, tak i SuSE. Měl bych ještě jednu otázku, zda existuje možnost, aby obě linuxové distribuce využivali ten samej SWAP disk. A jak mohu nastavit, aby se SWAP disk využival maximalně. Protože indikator zatížení systému při běhu náročnych programu ukazuje, že SWAP disk není vůbec využivan.
Váš problém je nejspíš v tom, že v /etc/fstab
Ubuntu je /dev/sda8
psán jako ext3
. Takže buď tu položku zrušte (nebo zakomentujte), nebo tam dejte reiserfs
nebo auto
. Ten e2fsck
na to rozhodně nepouštějte, nebo si zničíte instalaci SuSE.
Měl bych ještě jednu otázku, zda existuje možnost, aby obě linuxové distribuce využivaly ten samej SWAP disk.
To by neměl být problém.
A jak mohu nastavit, aby se SWAP disk využival maximalně. Protože indikator zatížení systému při běhu náročnych programu ukazuje, že SWAP disk není vůbec využivan.
Proč by měl být podle vás používán, pokud není potřeba?
1. Jde to vůbec? 2. Jak a kde se to nastavi?
/dev/sda9 /home reiserfs acl,user_xattr 0 4 na --> /dev/sda9 /local reiserfs acl,user_xattr 0 4..ale nejsem si jist, zda po restartu mi bude SuSE fungovat.
/home/suse_user |-- obrazky `-- texty /home/ubuntu_user |-- obrazky -> ../suse_user/obrazky `-- texty -> ../suse_user/obrazkyTaky je vhodné, aby odpovídající účty v obou distribucích měly stejné uid a skupiny gid.
/dev/sda9 /home reiserfs acl,user_xattr 0 4 na --> /dev/sda9 /local reiserfs acl,user_xattr 0 4..ale nejsem si jist, zda po restartu mi bude SuSE fungovat.
Tiskni
Sdílej: