Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Upgradeoval som kernel z 2.6.16.9 na 2.6.16.27 pomocou upgradepkg (používam slackware-current) v poradí headers, modules, generic, upravil lilo a spustil ho a reštartoval. Dostanem sa po nasledovný výpis a vyhodí ma do shellu.
No kernel modules found for 2.6.16.27 mount: mounting /dev/hda2 on /mnt failed: No such device Error: mount returned error code 1. Trouble ahead. mount: mounting /dev/hda2 on /mnt failed: Invalid argument mount: mounting /dev/hda2 on /mnt failed: Invalid argument /boot/initrd.gz: exiting pivot_root: pivot_root: Device or resource busy
poradíte prosím, čo s tým? díky,
-- josevy jste upravil lilo tak, že se nedá bootnout do starší verze kernelu?
tak nejak. ono upgradepkg sa s reinštaláciou aj tak príliš nepára, takže image starého kernelu prepísal.
A pokud byste předtím zazálohoval obsah /boot
a /usr/lib/modules
, pomohlo by to? Sám se o kernel na Mandrivě staram ručně, tedy apt-get neznám :-/
mkinitrd -o /boot/initrd-x.x.xx.gz verze_kernelu
btw: ak pouzivas grub a nepremazal si stare jadro tak nabootujes cez command line grubu - vyvolas pismenom c
po spustení mkinitrd:
mount: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know about the loop device?.. cat: /proc/partitions: No such file or directory umount.. Not mounted rmdir.. Directory not empty
znamená to, že potrebujem rescue-floppy s loop device podporou? neporadíte nejakú?
-- josemkinitrd -c -k verze_kernelu -m jbd:ext3 -f ext3 -r /dev/hda2
mount -t proc /proc
a pokusit se spustit udev nebo co používáte (pokud zařízení již nejsou vygenerována) a pak zkusit to initrd, možná na něco zapomínám, být doma tak to zkusím, ale modem mi přidělil nějakou IP na kterou nemám otevřené ssh, takže snad man chroot
mount /dev/hda2 /mnt
mount -o bind /dev/ /mnt/dev
mount none -t proc /mnt/proc
chroot /mnt /bin/bash
. /etc/profile
potom by mal stacit ten mkinitrd kernel_version=2.6.x.x (pozri co ti vygenerovalo do /boot/)
inac ked uz budes v chroote, daj si do lila aj stare jadro, alebo este lepsie, swaret --install grub
použil som slax (kernel 2.6.16) a postupoval som podľa návodu. mkinitrd už teraz nehlásil nič a v /boot mi vygeneroval súbor initrd.gz. po odmountovaní a reštarte ale dostávam rovnakú hlášku. užitočná informácie je možno, že pred chybovými hláškami je vo výpise:
RAMDISK: Compressed image found at block 0 VFS: Mounted root (ext2 filesystem)
Tiskni
Sdílej: