Ubuntu na 𝕏 zveřejnilo text Plucky Puffin (odvážný papuchalk). Jedná se o jméno pro Ubuntu 25.04?
Google vyvíjí apku Terminal s Linuxem na Androidu (YouTube). Apka je součástí Android Virtualization Frameworku (AVF).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Upgradeoval som kernel z 2.6.16.9 na 2.6.16.27 pomocou upgradepkg (používam slackware-current) v poradí headers, modules, generic, upravil lilo a spustil ho a reštartoval. Dostanem sa po nasledovný výpis a vyhodí ma do shellu.
No kernel modules found for 2.6.16.27 mount: mounting /dev/hda2 on /mnt failed: No such device Error: mount returned error code 1. Trouble ahead. mount: mounting /dev/hda2 on /mnt failed: Invalid argument mount: mounting /dev/hda2 on /mnt failed: Invalid argument /boot/initrd.gz: exiting pivot_root: pivot_root: Device or resource busy
poradíte prosím, čo s tým? díky,
-- josevy jste upravil lilo tak, že se nedá bootnout do starší verze kernelu?
tak nejak. ono upgradepkg sa s reinštaláciou aj tak príliš nepára, takže image starého kernelu prepísal.
A pokud byste předtím zazálohoval obsah /boot
a /usr/lib/modules
, pomohlo by to? Sám se o kernel na Mandrivě staram ručně, tedy apt-get neznám :-/
mkinitrd -o /boot/initrd-x.x.xx.gz verze_kernelu
btw: ak pouzivas grub a nepremazal si stare jadro tak nabootujes cez command line grubu - vyvolas pismenom c
po spustení mkinitrd:
mount: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know about the loop device?.. cat: /proc/partitions: No such file or directory umount.. Not mounted rmdir.. Directory not empty
znamená to, že potrebujem rescue-floppy s loop device podporou? neporadíte nejakú?
-- josemkinitrd -c -k verze_kernelu -m jbd:ext3 -f ext3 -r /dev/hda2
mount -t proc /proc
a pokusit se spustit udev nebo co používáte (pokud zařízení již nejsou vygenerována) a pak zkusit to initrd, možná na něco zapomínám, být doma tak to zkusím, ale modem mi přidělil nějakou IP na kterou nemám otevřené ssh, takže snad man chroot
mount /dev/hda2 /mnt
mount -o bind /dev/ /mnt/dev
mount none -t proc /mnt/proc
chroot /mnt /bin/bash
. /etc/profile
potom by mal stacit ten mkinitrd kernel_version=2.6.x.x (pozri co ti vygenerovalo do /boot/)
inac ked uz budes v chroote, daj si do lila aj stare jadro, alebo este lepsie, swaret --install grub
použil som slax (kernel 2.6.16) a postupoval som podľa návodu. mkinitrd už teraz nehlásil nič a v /boot mi vygeneroval súbor initrd.gz. po odmountovaní a reštarte ale dostávam rovnakú hlášku. užitočná informácie je možno, že pred chybovými hláškami je vo výpise:
RAMDISK: Compressed image found at block 0 VFS: Mounted root (ext2 filesystem)
Tiskni Sdílej: