Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
potom ich mozu predavat inym firmam.
bol by to super biznis.
NIKTO BY SI TO NEVSIMOL!!!
A potom je uplne od veci hovorit o bezpecnosti linuxu.
nikto nema sancu to zistit a v pripade odhalenia sa to moze povazovat za bug - oni za chyby v ich softe nerucia, lebo ich soft je "free".
len mi nepiste, ze pozeram vela filmov.
linuxu nerozumiem az na tolko aby som vedel checknut ake udaje posiela na server pri update.
moja otazka znie: je to mozne? dalo by sa zistit ze take nieco robia?
fakt som nad tym velmi dlho premyslal - zdalo sa mi to ako dobry zdroj penazi pre dane firmy.
dakujem za odborne vysvetlenie.
dufam ze vies co hovoris(bez urazky)
este raz dik.
Microsoft by si taku moznost nenechal ujst a minuli by aj posledny halier aby to dokazali.
Ako sa hovori zdochynajuci kon najviac kope.
A MS uz dochadzaju napady ako zastavit narast uzivatelov open-source. Mne osobne sa najviac pacil ten, ked posielali linux userom maily aby zacvakali nejake vazne love za ukradnuty kod pouzity v jadre - to bolo fakt vtipne.
OK, otazka bola vyriesena.
Prajem pekny neskory vecer.
Ale vzdy uprednostnujem nazory od viacerych ludi, kedze (nastastie) nemam pocit ze som dokonaly.
A dobri ujovia policajti a politici sa im v tom snazia zabranit!!!
Je to smutne ale je to tak!!!
Nastastie Brjus Vilis, Arnold Svarceneger a Silvester Stalone im v tom zabrania!!!
Sorry za off-topic, nemohol som si pomoct :)
Tiskni
Sdílej: