Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Zdravím, mám trochu netradiční dotaz, spíš prosbu o doporučení. Ačkoliv se za to trochu stydím, dosud jsem nepotřeboval psát žádné dokumenty delší než několik jednotek, maximálně desítek stran, u nichž nijak zvlášť nezáleželo na struktuře, a k tomu jsem používal gvim nebo gedit, když nestačil prostý text tak k formátování html a css, a případný tisk probíhal z čehokoliv, co otevřelo to html. Teď mě však čeká povinnost psát více, kvalitněji a častěji, než dosud, a zřejmě i delší texty.
Pokud nepočítám MS Word 95/97 krátce kdysi před lety, nemám ani zkušenost s wysiwyg ediroty, nejsem ničím nijak dotčen ani poznamenán, fakt umím jen to html. Proto jsem se chtěl zeptat, co byste mi doporučili, zda spíš něco jako OpenOffice.org Writer (Kword ani Abiword prý nebývají dost stabilní), nebo rovnou něco jako (La)TeX, popř. LyX. Co je lepší, efektivnější? Podotýkám, že ty dokumenty nebudou matematického charakteru, takže bych asi nijak nevyužil schopnosti TeXu, co se týče vzorců. Je přesto lepší se jej učit, spíš než wywisiwyg editory? Díky za doporučení.
Tiež odporúčam na písanie dlhších textov latex. Aj keď ho človek nepoužíva na sádzanie matematických textov , ocení jeho výhody.
Najlepšie na ňom je, že netrpí syndrómom posledného klepu, ktorý je dosť častý u wyswyg editorov. To je ked o tretej v noci dorábate dokumentáciu, dopíšete poslednú vetu a zistíte, že sa vám to celé porozskakovalo. Pri paťdesiatich stranách to prestáva byť sranda. Toto v latexu nehrozí. Prinajhoršom sa vám rozskočí posledný odstavec, ale dá sa to lahšie napraviť.
Ani pri písaní nie je človek zbytočne zaťažený vizuálnou stránkou dokumentu, takže sa môže lepšie sústrediť na text. Nekašle sa s tabulkou , ktorá mu neustále odskakuje.
Ak si vytvoríte vlastný štýlový súbor s makrami na jednom dokumente, ďaľšie sa vám píšu oveľa ľahšie. Vaše dokumenty síce potom vyzerajú uniformne, ale zato veľmi úhľadne. Keď sa s tým človek naučí, dá sa s tým robiť oveľa efektívnejšie, ako pri wyswyg editoroch.
Tiskni Sdílej: