Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Marně hledám ... chtěl jsem aktualizovat jádro v diskless Linuxu, ale v právě staženém aktuálním jádře 2.6.17.11 se mi nedaří příslušnou položku najít a samozřejmě bez povolené podpory rootu na NFS systém nenabootuje.
Normálně používám menu před make menuconfig, ale zkusil jsem prohledat i vytvořený soubor .config a položka ROOT_ON_NFS tam prostě není. Ve starších verzích jádra ano. Zdroják s podporou z jádra nezmizel, stejně tak v Documentation je soubor nfsroot.txt ... takže je chyba jen v konfiguraci, nebo jsem tak slepý?
Kde se ROOT_ON_NFS povoluje? V block devices není, v filesystémech taky ne ... u NFS taky ne ... Asi jsem zapoměl povolit ještě něco jiného ... ale nevím co.
Dík.
config ROOT_NFS bool "Root file system on NFS" depends on NFS_FS=y && IP_PNP help If you want your Linux box to mount its whole root file system (the one containing the directory /) from some other computer over the net via NFS (presumably because your box doesn't have a hard disk), say Y. Read <file:Documentation/nfsroot.txt> for details. It is likely that in this case, you also want to say Y to "Kernel level IP autoconfiguration" so that your box can discover its network address at boot time. Most people say N here.
Jo to bylo přesně ono. Já vím, že musí být povolená, ale nějak jsem si nemohl vzpomenout, že se skrývá v
IP: kernel level autoconfiguration (CONFIG_IP_PNP) RARP support (CONFIG_IP_PNP_RARP) BOOTP support (CONFIG_IP_PNP_BOOTP) DHCP support (CONFIG_IP_PNP_DHCP)
Tiskni
Sdílej: