GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Jak mohu zmenit vlastnika mnoha souboru v adresari s ostatnimi vlastniky?
pokusim se to upresnit:
V adresari je 150 souboru, ktere vlastni USER1. Jak mohu zmenit vlastnika vsech techto souboru na vlastnika USER2? Pozor! V adresari je i spousta souboru, ktere vlastni USER3.
Za pomoc diky
-R
, ale pak by to změnilo vlastníka všem, ne jen těm, které vlastní USER1.
find . -user USER1 -exec chown USER2 {} \;
Případně můžete místo '\;
' na konci zkusit '+
'
Materiál k samostudiu: find(1)
, případně xargs(1)
-maxdepth 1
for subor in `find -user USER1` ; do chown USER2 $subor ; donea potom ešte to čo som pastol nižšie
Problémy jsou dva (pokud jsem na nějaký nezapomněl):
1. Bude-li v názvu některého souboru problematický znak (např. mezera), nebude to fungovat.
2. Bude-li těch vyhovujících souborů moc, selže to na překročení počtu resp. celkové velikosti parametrů; u 150 to sice téměř jistě nehrozí, ale je lépe si na to nezvykat.
To s tým počtom súborov som tušil, aj keď zatiaľ som s tým nemal problém, ale tie medzery a iné zákerné znaky ma dostali. Myslel som, že find to escapuje než to pustí ďalej, tak som to teraz skúsil a naozaj nie.
Ďakujem za rozšírenie obzorov.
Kto do pekla používa medzery v názvoch súborov?! Just joking...
chown USER2 `find -user USER1`Ak chcete meniť aj group, tak za USER2 treba doplniť znak ":" a názov grupy. A pozor - find prechádza aj podadresáre, takže ak je to nežiadúce tak to treba vypnúť (man find).
Tiskni
Sdílej: