GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
createrepo /data/RPMS.moje/
se v adresáři /data/RPMS.moje vytvoří adresář repodata se kterým pracuje program yum.
4. - v /etc/yum.repos.d vyrobím soubor moje.repo, a jeho obsah bude:
[MojeRepository] name=MojeRepository for Fedora Core 5 baseurl=file:///data/RPMS.moje/ enabled=15. - pustím yum list a měli by se vypsat názvy balíčků které jsou v tom mojem adresáři. a pak už standardně yum install balicek nebo yum update atd.
Bude fungovat napr. wget http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/updates/5/i386/ *.rpm ?Nebude. * je zástupný znak, který interpretuje shell, takže by vám tak maximálně za hvězdičku doplnil jména souborů v aktuálním adresáři. Ale daleko spíš vám shell vynadá, že taková cesta na vašem PC neexistuje. I kdybyste * propašovalk až k
wget
u (escapováním), nemůže * v HTTP komunikaci vůbec fungovat, protože to, že /
zpravidla oddělují podadresáře a soubory na vzdáleném serveru je jen zvyk, ve skutečnosti z pohledu protokolu HTTP ta lomítka jsou každý znak, jako jakýkoli jiný – žádný hierarchický oddělovač.
Tiskni
Sdílej: