V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
sda1 ext2 /boot sda2 swap sda3 ext3 / sda4 ext3 /homePůvodně jsem chtěl jen smazat poslední oddíl sda4 a nahradit ho rozšířeným, ve kterém by byl linuxový ext3 pro /home a zbytek pro windows. To ale asi není možné - windows údajně vyžadují instalaci na primární oddíl. Což znamená, že budu muset manipulovat i s oddílem sda3
sda1 ext2 /boot sda2 swap sda3 ntfs sda5 ext3 / sda6 ext3 /home(Další možnost je rozšířit oddíl sda3 a pro win vyhradit poslední sda4. Mělo by to výhodu v tom, že by rootovský odíl byl blíž začátku disku. Nevím ale jak moc by se to v praxi projevilo ... ) Zvolil bych následující postup: Zálohovat oba oddíly sda3 i sda4. Smazat je a na novém místě vytvořit požadované oddíly. Nainstalovat XP a pak obnovit zálohovaná data. Používám grub, který se spolu s jádrem nachází na samostatném oddílu /boot. Předpokládám, že bude možné data na rootovkém oddílu přesunout na jiný oddíl bez nějakých velkých komplikací. Mělo by stačit zapsat změny do /etc/fstab a /boot/grub/menu.1st Obnovu zavaděče pak asi bez problému provedu pomocí chootu z instalačního cd. Nakonec bych se zeptal na velikost oddílu pro Windows. Nehodlám win používat jako hlavní systém, spíš jako pojistku pro případ, že by mi něco nešlo spustit pod linuxem. Počítám s min. 5 GB. Díky za vaše připomínky.
dd if=/dev/hda of=mbr.zaloha bs=512 count=1
Zdá se mi, že u vás nevidím ani primární ani extended partišnu? Pak snad můžete libovolnou smáznout, preventivně naformátit na fat32 a "pustit" na ni instalátor woken, ten si to přežvejká na ntfs (budete-li chtít) a hotovo?
Tak to jsem vlastně nic neřek . Že jsou 4 primární max, o tom jsem věděl ... nějak mi unikla souvislost s realitou.
Jak tak koukam, tak mam u sebe taky 1. primár (hda1), 2. extended (hda2) a pak logický (hda5, hda6 a hda7)
c:
), na ktery si strci zavadec.
Tiskni
Sdílej: