abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge

    7.10.2006 11:16 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    Přečteno: 237×

    Nemám ešte skúsenosti s Debianom a už dlhšiu dobu som sa chystal na jeho inštaláciu. Lenže som si to neužil :(

    Po reštarte základnej inštalácie mi zostane visieť zavádzanie Debianu pri výpise o USB zariadeniach a ďalej už nasledujúca Konfigurácia systému neprebieha. Neviete ako sa to dá vyriešiť?

    Skúšal som nahodiť základné jadro 2.4, jadro 2.6 (386,686), základný režim aj expert, zakázal som acpi, apic ale aj tak sa neviem dostať ďalej ako po zavádzanie USB.

    Už sa to tu riešilo, mám rovnaký problém, ale tiež sa to nedoriešilo.

    Debian 3.1r3 Sarge, NB HP nx9020

    Odpovědi

    kouby avatar 7.10.2006 11:27 kouby | skóre: 27 | blog: init | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    Pokud mate opravdu stejny problem, tak to vypada, ze problem bude v programu discover, ktery detekuje hardware. Zkuste zakazat automaticke skenovani sbernic usb. Konfiguracni soubor naleznete v souboru /etc/discover.conf. Je zde potreba upravit radek (muze se na ruznych systemech lisit):
    enable pci,usb,ide
    
    a vyhodit z tohoto radku polozku usb a dat ji to vetve disable
    disable usb
    
    That's thirty minutes away. I'll be there in ten.
    7.10.2006 12:00 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge

    Chcel som sa opýtať k Vášmu príspevku:

    1. Ako sa dá editovať súbor, keď ešte nemám Debian nakonfigurovaný a je po reštarte základnej inštalácie?

    2. Neovplyvní zakázanie skenovania zariadení ďalší chod USBčiek?

    kouby avatar 7.10.2006 12:30 kouby | skóre: 27 | blog: init | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    ad 1) Najedete si v grubu na polozku do ktere chcete bootovat. Zmacknete klavesu "e" a zeditujete myslim druhy nebo treti radek radek zacinajici klicovym slovem kernel a na konec teto radky pridate:
    init=/bin/bash
    
    nebo
    init=/bin/sh
    
    A pak zmacknete "b" a system vam nabootuje do prikazove radky. Kde si primountnete / a zeditujete soubor discover.conf pomoci editoru vi nebo nano (napr. ~# nano /etc/discover.conf)
    ad 2) Ne, neovlivni to chod. Moduly pro usb si muzete zavest do jadra kdykoliv a bez discoveru. Zrejme bude take dobre aktualizovat system napr. na unstable nebo testing. Je zbytecne mit na notebooku stable.
    That's thirty minutes away. I'll be there in ten.
    7.10.2006 14:34 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge

    Skúšal som editovať súbor discover.conf, ale pri uložení zmien mám zamedzený zápis aj ako root a vypýše sa hláška:

    Could not open file for writing: Read-only file system

    Neviete v čom môže byť problém? Postupoval som podľa Vášho návodu.

    kozzi avatar 7.10.2006 14:38 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    no v tom grubu jak jste tam pridaval ti radky aby to najelo do toho bash tak nebolo na tom radku napsany ro pokud jo tak to zkus odebrat
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    7.10.2006 22:12 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge

    Vdaka za pomoc, nakoniec som to vyriesil s tvojou pomocou. Riesenie dam do inej vetvy, mozno to niekomu pomoze.

    kozzi avatar 7.10.2006 11:42 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    no a nemyyslite si ze by byll lepsi debian testing nebo unstable? on sarge ma opravdu dost stare balicky coz by vam mohlo delat potize
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    7.10.2006 11:54 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge

    Tiež som o tom rozmýšľal, či bude staršie jadro a balíky spolupracovať s bookom a či nepočkám na Etch 4 (tučím má výjsť v decembri), lenže už som si objednal 3.1r3 a mám ju doma. Predtým som skúšal Ubuntu 6.06, bolo celkom v pohode ale chcel som práveže nahodiť Debian Stable kvôli odladenosti distra a stabilite.

    kozzi avatar 7.10.2006 12:22 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    no ono to sarge mam doma jakverzi 3.rc1 i rc2 i rc3a musim rict ze na desktop ci book bych to nenasazoval. Takze si nahrejte ten ETCH a nemusite cekat az znej bude stable. On uz je dost stabilni. Budete mit mnohem min prace s rozchazenim systemu to mi verte
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    7.10.2006 13:52 Jan Zapletal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    Hm, zajimave. Debian 3.1r3 mam na vsech svych strojich vcetne nekolika notebooku a nejak nevim, co by mi melo chybet. Veskery HW funguje, SW dela to, co potrebuji.
    kozzi avatar 7.10.2006 14:15 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    jj me to taky fungovalo ale to jen proto ze muj hardware je podporovan starym jadrem apodobne. Ale pokud ma clovek notebook nejakej novjejsi tak je lepsi pouzit novjejsi verzi debianu s novjejsim kernelem. Jinak ohledne software je pravda ze vetsina veci se da zehnat v pohode ale jsou pripady kdy clovek potrebuje nejnovjejsi verzi urcite aplikace a ta muze mit dosti velke zavislosti na mnoha dalsich novjejsich balickach a pak je to problem.
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    frEon avatar 8.10.2006 01:20 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    me debian stable funguje uplne v bezproblemove, nektere balicky jsou starsiho data, ale zatim nikdy nebeyl problem si novejsi software dokompilovat (napr.: kde 3.5.4), ikdyz to obcas potrebovalo chvili snazeni
    Talking about music is like dancing to architecture.
    7.10.2006 22:42 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Debianu 3.1 Sarge + HP nx9020 Riešenie

    Vdaka Koubymu sa mi to nakoniec podarilo rozbehat, tento zapis uz pisem z Debianu a KDesktopu.

    Debian som instaloval volbou expert26, menil som hlavne jadro na 2.6.8-2-686 a rozdelenie diskov. Po restart zakladnej instalacie slo vsetko bez problemov aj predtym.

    1. V Grube som zvolil Debian GNU/Linux 2.6.8-2-686 a editáciu "e".

    2. kernel /boot/vmlinuz-2.6.8-2-686 root=/dev/hda2 ro som zmenil na ...root=/dev/hda2 rw init=/bin/bash, potvrdil som Enterom a zadal na tejto volbe boot "b".

    3. Bootovanie skonci na prikazovom riadku, zadate nano /etc/discover.conf a vymazete z riadku enable pci,usb,ide,scsi zariadenie usb.

    4. Zmenite riadok pod #boot bridge cdrom ... video z boot all na boot cdrom disk ethernet ide scsi sound video.

    5. Ukoncite editaciu s CTRL+X a ulozite subor. Restartujete pocitac.

    6. Mozete konecne zacat po zakladnej instalacii konfiguraciu Debianu.

    V zaklade slo o to, ze som spustil bash s moznostou zapisu a povyhadzoval z konfigu kontroly zariadeni bridge, usb a obisiel tym testovanie zariadeni, ktore cely proces brzdili.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.