abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    22.6. 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1974 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge

    7.10.2006 11:16 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    Přečteno: 232×

    Nemám ešte skúsenosti s Debianom a už dlhšiu dobu som sa chystal na jeho inštaláciu. Lenže som si to neužil :(

    Po reštarte základnej inštalácie mi zostane visieť zavádzanie Debianu pri výpise o USB zariadeniach a ďalej už nasledujúca Konfigurácia systému neprebieha. Neviete ako sa to dá vyriešiť?

    Skúšal som nahodiť základné jadro 2.4, jadro 2.6 (386,686), základný režim aj expert, zakázal som acpi, apic ale aj tak sa neviem dostať ďalej ako po zavádzanie USB.

    Už sa to tu riešilo, mám rovnaký problém, ale tiež sa to nedoriešilo.

    Debian 3.1r3 Sarge, NB HP nx9020

    Odpovědi

    kouby avatar 7.10.2006 11:27 kouby | skóre: 27 | blog: init | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    Pokud mate opravdu stejny problem, tak to vypada, ze problem bude v programu discover, ktery detekuje hardware. Zkuste zakazat automaticke skenovani sbernic usb. Konfiguracni soubor naleznete v souboru /etc/discover.conf. Je zde potreba upravit radek (muze se na ruznych systemech lisit):
    enable pci,usb,ide
    
    a vyhodit z tohoto radku polozku usb a dat ji to vetve disable
    disable usb
    
    That's thirty minutes away. I'll be there in ten.
    7.10.2006 12:00 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge

    Chcel som sa opýtať k Vášmu príspevku:

    1. Ako sa dá editovať súbor, keď ešte nemám Debian nakonfigurovaný a je po reštarte základnej inštalácie?

    2. Neovplyvní zakázanie skenovania zariadení ďalší chod USBčiek?

    kouby avatar 7.10.2006 12:30 kouby | skóre: 27 | blog: init | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    ad 1) Najedete si v grubu na polozku do ktere chcete bootovat. Zmacknete klavesu "e" a zeditujete myslim druhy nebo treti radek radek zacinajici klicovym slovem kernel a na konec teto radky pridate:
    init=/bin/bash
    
    nebo
    init=/bin/sh
    
    A pak zmacknete "b" a system vam nabootuje do prikazove radky. Kde si primountnete / a zeditujete soubor discover.conf pomoci editoru vi nebo nano (napr. ~# nano /etc/discover.conf)
    ad 2) Ne, neovlivni to chod. Moduly pro usb si muzete zavest do jadra kdykoliv a bez discoveru. Zrejme bude take dobre aktualizovat system napr. na unstable nebo testing. Je zbytecne mit na notebooku stable.
    That's thirty minutes away. I'll be there in ten.
    7.10.2006 14:34 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge

    Skúšal som editovať súbor discover.conf, ale pri uložení zmien mám zamedzený zápis aj ako root a vypýše sa hláška:

    Could not open file for writing: Read-only file system

    Neviete v čom môže byť problém? Postupoval som podľa Vášho návodu.

    kozzi avatar 7.10.2006 14:38 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    no v tom grubu jak jste tam pridaval ti radky aby to najelo do toho bash tak nebolo na tom radku napsany ro pokud jo tak to zkus odebrat
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    7.10.2006 22:12 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge

    Vdaka za pomoc, nakoniec som to vyriesil s tvojou pomocou. Riesenie dam do inej vetvy, mozno to niekomu pomoze.

    kozzi avatar 7.10.2006 11:42 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    no a nemyyslite si ze by byll lepsi debian testing nebo unstable? on sarge ma opravdu dost stare balicky coz by vam mohlo delat potize
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    7.10.2006 11:54 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge

    Tiež som o tom rozmýšľal, či bude staršie jadro a balíky spolupracovať s bookom a či nepočkám na Etch 4 (tučím má výjsť v decembri), lenže už som si objednal 3.1r3 a mám ju doma. Predtým som skúšal Ubuntu 6.06, bolo celkom v pohode ale chcel som práveže nahodiť Debian Stable kvôli odladenosti distra a stabilite.

    kozzi avatar 7.10.2006 12:22 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    no ono to sarge mam doma jakverzi 3.rc1 i rc2 i rc3a musim rict ze na desktop ci book bych to nenasazoval. Takze si nahrejte ten ETCH a nemusite cekat az znej bude stable. On uz je dost stabilni. Budete mit mnohem min prace s rozchazenim systemu to mi verte
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    7.10.2006 13:52 Jan Zapletal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    Hm, zajimave. Debian 3.1r3 mam na vsech svych strojich vcetne nekolika notebooku a nejak nevim, co by mi melo chybet. Veskery HW funguje, SW dela to, co potrebuji.
    kozzi avatar 7.10.2006 14:15 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    jj me to taky fungovalo ale to jen proto ze muj hardware je podporovan starym jadrem apodobne. Ale pokud ma clovek notebook nejakej novjejsi tak je lepsi pouzit novjejsi verzi debianu s novjejsim kernelem. Jinak ohledne software je pravda ze vetsina veci se da zehnat v pohode ale jsou pripady kdy clovek potrebuje nejnovjejsi verzi urcite aplikace a ta muze mit dosti velke zavislosti na mnoha dalsich novjejsich balickach a pak je to problem.
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    frEon avatar 8.10.2006 01:20 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia Debianu 3.1r3 Sarge
    me debian stable funguje uplne v bezproblemove, nektere balicky jsou starsiho data, ale zatim nikdy nebeyl problem si novejsi software dokompilovat (napr.: kde 3.5.4), ikdyz to obcas potrebovalo chvili snazeni
    Talking about music is like dancing to architecture.
    7.10.2006 22:42 Dumaru | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Debianu 3.1 Sarge + HP nx9020 Riešenie

    Vdaka Koubymu sa mi to nakoniec podarilo rozbehat, tento zapis uz pisem z Debianu a KDesktopu.

    Debian som instaloval volbou expert26, menil som hlavne jadro na 2.6.8-2-686 a rozdelenie diskov. Po restart zakladnej instalacie slo vsetko bez problemov aj predtym.

    1. V Grube som zvolil Debian GNU/Linux 2.6.8-2-686 a editáciu "e".

    2. kernel /boot/vmlinuz-2.6.8-2-686 root=/dev/hda2 ro som zmenil na ...root=/dev/hda2 rw init=/bin/bash, potvrdil som Enterom a zadal na tejto volbe boot "b".

    3. Bootovanie skonci na prikazovom riadku, zadate nano /etc/discover.conf a vymazete z riadku enable pci,usb,ide,scsi zariadenie usb.

    4. Zmenite riadok pod #boot bridge cdrom ... video z boot all na boot cdrom disk ethernet ide scsi sound video.

    5. Ukoncite editaciu s CTRL+X a ulozite subor. Restartujete pocitac.

    6. Mozete konecne zacat po zakladnej instalacii konfiguraciu Debianu.

    V zaklade slo o to, ze som spustil bash s moznostou zapisu a povyhadzoval z konfigu kontroly zariadeni bridge, usb a obisiel tym testovanie zariadeni, ktore cely proces brzdili.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.