Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
... Celkově za to dám max. 2000Kč...Pak to radeji postavit pro 100MBps FD a jeste zbyde na pivo (na odkazy jsem se nedival, stacil mi nazev vyrobce a cena)
Berte to asi takhle: 32-bitová PCI sběrnice o frekvenci 33 MHz, tedy to, co najdete ve všech klasických PC, vám dokáže přenést maximálně 132 MB/s, víc ani ve snu. To by sice na gigabit teoreticky stačilo, jenže o tu PCI sběrnici se bude síťová karta muset podělit s dalšími zařízeními, přinejmenším s řadičem toho disku, z něhož budete data obvykle číst (zvlášť je-li řeč o FTP serveru). To dělení navíc AFAIK není úplně beze ztrát. Dalším limitujícím faktorem je samozřejmě rychlost čtení z toho disku.
Něco jiného by samozřejmě byly gigabitové karty na PCI Express sběrnici, ale předpokládám, že o tom tady řeč není (i když Intel Pro/1000 na PCI-E 1x stojí přibližně stejně jako na klasickou PCI).
scp
, ale tam už samozřejmě hraje procesor docela podstatnou roli…
Jiná věc je Gb na páteři. Nebo v serveru, kde se mi o síťovku dělí spousta pc, a to navíc s jakousi pravděpodobností požadavků na totožná data (takže to teče z keší) a disky jsou výkonná pole na rychlé sběrnici.
Takže když se zamyslíš, 1Gb na doma je IMHO "jen pro ten pocit".
Tiskni
Sdílej: