Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Section "Module" Load "freetype" Load "dbe" Load "extmod" Load "v4l" Load "glx" Load "type1" Load "dri" EndSection Section "Device" BoardName "RV200 QW" BusID "1:0:0" Driver "radeon" Identifier "Device[0]" Screen 0 Option "Rotate" "off" VendorName "ATI" EndSection
direct rendering: No
ze akcelerace nefunguje? btw, fglrx tenhle model nepodporuje seznam podporovanych.cat /var/log/Xorg.0.log | egrep "WW|EE"
Možná dělám někde chybu, nevím ale kde - momentálně ani nevím, jestli a kde mám ty které ovladače nainstalované... Proto bych velmi, velmi uvítal, kdyby mi někdo sdělil svoje zkušenosti s touto poměrně rozšířenou kartou pod Gentoo, které se mijinak jevíjako naprosto ideální distribuce (i když chyba asi nebude v Gentoo ale u ATI...)Chyba je hlavně u Vás, že používáte driver vesa, který je úplně na nic. Použijte driver radeon (pochopitelně ho musíte mít nainstalovaný, viz emerge xf86-video-ati ). Dále byste měl mít v USE "dri" a ve VIDEO_CARDS="radeon". Pokud náhodu ne, tak si to tam dopište a reemergněte xorg-server. Pak to pojede jak z praku. A příště si to přečtěte v gentoo handbooku. Přijde mi zbytečné tyhle elementární věci přepisovat do diskuse.
Tiskni
Sdílej: