Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
su
z GNU coreutils (ta je v Linuxu nejrozšířenější) s žádnou skupinou wheel
nepracuje.
Pokud chcete šťourat v detailech, máte to mít: ani když si něco nastavíte v konfiguraci PAM, příkaz su
ke skupině wheel
žádným zvláštním způsobem nepřihlíží.
Ale budiž, napíšu to jinak: u většiny linuxových distribucí v defaultním nastavení může příkaz su
používat i ten, kdo není členem skupiny wheel
.
pam_wheel.so
, tak jsem si říkal, že ten by to mohl zařizovat.
# cat /etc/shadow | grep -v '[!||*]'
# passwd root
Muze uzivatel s pravama roota zmenit rootoj heslo.
Pokud "rootoj" mělo znamenat "rootovi", pak samozřejmě ano. Bylo by nelogické, pokud by zrovna root měl být jediný uživatel, který si nesmí změnit své heslo…
/etc/passwd
dvě položky se stejným UID, neměl byste si představovat, že se jedná o dva uživatele. Ve skutečnosti je to spíš jeden uživatel, který se může přihlašovat pod dvěma jmény (a se dvěma hesly). Např. proces nemá možnost, jak zjistit, pod kterým z těch jmen jste se přihlásil, pouze může pomocí getuid()
zjistit UID, vlastníci souborů ve filesystému jsou evidování jako UID atd. Naopak, proces může běžet (nebo soubor být vlastněn) i s UID, které se v tabulce /etc/passwd
vůbec nevyskytuje.
Uživatele máš v souboru /etc/passwd.A nebo taky ne.
Taky vedle. Uživatelé nemusí být pouze v souborech (# cat /etc/shadow | grep -v '[!||*]'
man nsswitch.conf
).
Zjistit všechny uživatele v systémových databázích můžete např. příkazem
getent passwd(v Gentoo je součástí balíčku
glibc
, takže předpokládám, že bude k dispozici téměř všude)
getent passwd
píše uid
uživetele do třetího sloupečku, takže všechny uživatele s uid=0
vypíšete třeba příkazem
getent passwd | awk -F: '$3 ~ /^0$/'Uživatele, kteří nejsou
root
vymažte, rootovi změňte heslo. Změňte všem uživatelům, o kterých nevíte jistě, že je to účet lidského uživatele, shell na /bin/false
. Zkontrolujte, zda nějaký uživatel nemá povoleno su
na roota bez hesla, nebo nemá povolené spouštění nějakých "nebezpečných" programů přes sudo
. Zkontrolujte setuid
programy – zda to jsou jen ty, které to mají být.
Každopádně to ale bude těžká práce, protože jestli nevíte ani který uživatel vytvořený v systému k čemu je, budete těžko poznávat, co je správně a co bylo změněno.
Tiskni
Sdílej: