Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
auto lo eth0 eth1 eth2 ethx... iface lo inet loopback auto br0 iface br0 inet dhcp bridge_ports all
To je snad epidemie. Za jeden příspěvek, kde vysvětlím, že ifconfig
je už skoro osm let obsolete a že není dobré používat příkazy s nelogickým a těžko předvídatelným chováním, se okamžitě objeví dva další… :-( Co má ale, proboha, znamenat tahle šílenost:
ifconfig eth0 0.0.0.0
Když to zkusím, odebere to z interface jednu z přiřazených IPv4 adres. Čert ví, podle čeho si to vybírá, kterou má odebrat… Autor toho návodu chtěl patrně napsat
ip addr flush dev eth0
Az na to, ze navody k bridge pouzivaji ifconfig
To je ovšem zásadní chyba těch návodů - pokud tedy nepocházejí z doby před vydáním jádra 2.2.0 (leden 1999).
a ze to slavne ip je pouzitelne jen na linuxu
Cituji z dotazu: "…jakým způsobem (jestli vůbec) je v linuxu možno…". Řeč je tedy právě o Linuxu a v něm je už skoro osm let krajně nevhodné používat příkaz ifconfig
, mimo jiné právě kvůli oněm nelogickým a těžko odhadnutelným efektům, jako je ten, o kterém jsem se zmiňoval ve svém příspěvku.
a je tudiz nerozumne z duvodu prenositelnosti pouzivat nejaky wraper
Děkuji, že jste mi nakonec dal za pravdu, že je nerozumné používat nějaký wrapper - tj. onu emulaci, která umožňuje dodnes příkazu ifconfig
předstírat jakous takous funkčnost.
Čím ale nahradit poslední řádek, když ifconfig nedoporučujete?Hádám
ip link set br0 up
Rád bych si byl ale jistej, že všechny data bit po bitu projdou bezezměny tímhle "stojem" jako by to byl onen kus drátu.To zcela jistě ne a ani to samozřejmě není vůbec možné. Propojení na fyzické úrovni (tedy to co dělá hub) nelze pomocí síťových karet realizovat. Bridge funguje na linkové vrstvě, tedy (zjednodušeně) ethernet (802.3). Funkčnost je stejná jako v případě switche (rozdíl mezi termíny switch a bridge není všeobecně definován), tedy rámce projdou beze změny. Nebo také nemusí projít vůbec, pokud je zdroj i cíl na jednom portu (jedné síťové kartě). Kromě toho samozřejmě neprojdou vadné rámce (nedokončené a podobně).
Tiskni
Sdílej: