V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nic proti Gentoo, ale jen /usr/portage ma (alespoň u mě) 0,5 GB. :(To je otázka umět správně používat tuto distribuci a vědět, k čemu tento adresář slouží. Není problém adresář smazat, hlavně adresář
/usr/portage/distfiles
, který Ti zabírá určitě nejvíce (tam jsou stažené zdrojové kódy). Případně ho namontovat z jiného média (disku).
Ale pravda je, že zprovoznění Genta na silnějším stroji a s větším diskem je rychlejší a méně pracné, než na slabším stroji a ještě s menším diskem.
Vešlo by se tam Ubuntu 5.10 (nevim, jeslti bych si totiz poradil s kompilaci Gentoo)?Musel byste instalovat ale opatrně, tj. nejdřív základ bez grafiky a pak postupně přidávat. Normální instalace má určitě přes 1 G i bez swapu (počítejte aspoň s 256M, to už je čtvrtina disku). To ostatně platí pro jakoukoliv distribuci, hledejte tedy takovýto postup (většina to umožňuje).
Vešlo by se tam Ubuntu 5.10Hej, to bylo před rokem, proč ne 6.10 anebo aspoň 6.06 LTS?
Tiskni
Sdílej: