abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: LifeView FlyVideo 2000

    30.1.2003 18:07 Ivan
    LifeView FlyVideo 2000
    Přečteno: 407×
    Zdravíčko - nevie mi niekto napísať, že ako mám toto spojazdniť pod Linom ??? Už som z toho zúfalý. Mimochodom - mám Mandrake 9.0 (o chvíľu 9.1) Vrelá VĎAKA všetkým

    Odpovědi

    31.1.2003 08:58 hesiod(at)zoznam(ddoott)sk
    Rozbalit Rozbalit vše LifeView FlyVideo 2000
    Dobry den. Ja som spojazdnoval LifeView FlyVideo 3000 pod Debianom, ale okrem modutils adresara by nemal byt rozdiel v instalacii. Ak ma tato karta cip SAA713x, tak pre nu existuje kernel modul na adrese: http://bytesex.org/saa7134. Tento modul, ale vyuziva nove v4l API oznacene ako v4l2, ktore nie je standartne v 2.4.x radach kernelov. Teraz by tam mal byt patch pre najnovsi kernel v rade 2.4.x(20) aj v testovacej(vyvojovej) 2.5.x(59, mozno uz aj novsie). Okrem update kernelu este bude treba prekompilovat aj prehliadac(xawtv, zapping apod.) Len treba si dat pozor na dostatocne novu verziu tych programov, pretoze starsie verzie samozrejme podporuju aj starsie v4l api. Je to pomerne narocny postup a ak nemate skusenosti s kompilaciou kernelu a instalovani ovladacov, tak ho nedoporucujem. Mozno uz medzicasom vysli nejaky balicky pre Vas system, ktore podporuju prislusny cip. Vopred sa ospravedlnujem za pripadne nepresnosti(najma v terminologii), ale nie som linuxovy guru, iba jeho dlhorocny uzivatel, ktoremu sa akesi postupy dostali "do krvi". S pozdravom: Hesiod \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ Ja som zvolil nasledovny postup: 1. download zdrojakov jadra(verzia 2.4.20)(www.kernel.org), ovladaca saa7134(bytesex.org/saa7134), patchu(odkaz je na stranke saa7134) a xawtv v prislusnej verzii(pripadne ineho programu) 3. rozbalenie zdrojakov jadra, aplikacia patchu, nakonfigurovanie kernelu minimalne s podporou I2C, V4l( a samozrejme nejake zvukovej karty, s OSS modulmi. Inac ja mam alsu s emulaciou OSS a funguje to tam vyborne, az na radio, ktore sa mi este nepodarilo spojazdnit(pravdepodobne problem s emulaciou OSS) a teletext, ktory nefunguje u mna z dovodu zasumeneho signalu prijmu(slaba antena a nevhodna poloha medzi panelakmi). 4. instalacia jadra(lilo, pripadne iny bootmanager) a jeho boot. 5. kompilacia ovladaca - zadava sa tam aj cesta k zdrojakom kernelu a jeho instalacia(najlepsie po nabootovani noveho kernelu, aby sa potom ten ovladac skopiroval do spravneho adresara modulov, pre tento kernel) 6. modifikacia suboru /etc/modules.conf(v Debiane je to robene skriptom update-modules a prislusne riadky sa zadavaju do nejakeho suboru v adresari modutils), ale v RedHate a pravdepodobne v aj v Mandrake, sa natvrdo prepisuje spomenuty subor /etc/modules.conf. Ja som tam pridal nasledujuce riadky:(pre istotu sa pozrite v googli na sieti, malo by to tam byt presne popisane, pretoze nemam ten komp tu pri sebe a nepamatam si to presne) alias char-major-81 videodev alias char-major-81-0 saa7134 options saa7134 {nejake volby} Tie {nejake volby} som vacsinou pouzival na zapnutie debug vlastnosti (modinfo -p saa7134), pretoze po zadani prikazu modprobe saa7134, sa mi automaticky detekovala karta. Podla dokumentacie k modulu(dost stroha), by to malo automaticky podporovat aj Flyvideo 2000 karty. Ovladacu saa7134 sa da zadaj aj pod akym cislo bude vystupovat v dev zariadeni, su to volby video_nr, radio_nr( a myslim, ze vbi_nr, alebo nieco podobne). Ak nie su uvedene, tak sa standarne voli 0. Ak mate viac videokariet, pripadne radiokartu a videokartu s podporou radia(obe nie su velmi pravdepodobne, ale co ak) tak sa bude treba pohrat aj s tymito nastaveniami. Este jeden krok a to vytvorenie /dev/video0, /dev/radio0, /dev/vbi0, ak uz medzicasom neexistuju v systeme a symbolickych linkov /dev/video, /dev/radio, /dev/vbi, pretoze vacsina programov pristupuje defaultne k tymto zariadeniam. Ak Mandrake pouziva dynamicke devfs, tak zial neviem ako na to, ale v pripade statickych odkazov sa mknod 81 0+x c /dev/videox, x=0,1,...,63 mknod 81 64+x c /dev/radiox, x=0,1,...,63 Este treba aj vbix(aj pre teletext), ale nie som si isty minor cislom(v dokumentacii k jadru by to malo byt napisane - devices.txt alebo cosi podobne) Po skompilovani xawtv a po zavedeni modulu do pamate, by uz malo video fungovat. Po tychto krokoch by to malo ist(po reboote resp. ak zavediete modprobe saa7134 bez rebootu) Pre grabovanie zvuku treba pomou vhodneho mixeru nastavit aj zdroj, ktory sa ma pouzit na zaznam, pretoze u mna to bez prehodenia, grabblo video, ale nie zvuk. S prehodenim to islo v pohode. Dufam, ze som aspon trochu pomohol. Mozno existuje aj jednoduchsi postup, ale ja viem (zatial) iba o tomto. PS: nepodarilo sa mi rozchodit dialkovy ovladac. Moje tusenie je, ze na www.lirc.org nie je k dispozicii ovladac gpio pre saa7134. V zdrojakoch je include subor bttv.h, ktory akosi nefunguje(nema dovod, pretoze je to podpora cipov Btx). //////////////////////////////////////////////////
    3.2.2003 13:20 Hesiod(hesiod(aatt)zoznam(doot)sk
    Rozbalit Rozbalit vše LifeView FlyVideo 2000
    Este male korekcie k spravnosti prikazu mknod: mknod {meno zariadenia} {typ} {major} {minor} takze spravne to malo byt mknod /dev/video0 c 81 0 a tie ostatne tak isto. Hesiod
    31.1.2003 13:34 happy | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše LifeView FlyVideo 2000
    Tu je navod http://www.abclinuxu.cz/hardware/ViewRelation?relationId=9812

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.