Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Extended Operating System Loader 1.1.5 CZ L 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 .......A ty 9ky jsou na 9,5 řádku - takže pozor - né 6ky, ale 9ky (pardon za mystifikaci). Další info je, že z tohoto stavu to jde resetnout i Alt+Ctrl+Del. Když se snažím bootovat z nějakého média, tak se to kousne a jde to jen tvrdým restartem. Zkoušel jsem i vyměnit RAMky a nic. Bude to určitě Linuxem na HDD (tedy né médiem) nebo zavaděčem. Zavaděč nevím jaký mám. Já myslel, že SuSe Linux má jen LILO, ale kolega výše píše že Grub je dafaultní. Takže imho platí, že mám ten zavaděč, co je u verze 10.0 defaultní.
Extended Operating System Loader 1.1.5 CZ??? Lilo, Grub ? no nevim. Nejak se ti to sprclo. To nebude ani lilo ani grub, ale nejakej smedskej bootmanager od nikud!! Takze nainstaluj LILO, nebo GRUB jak jsem psal uz vyse.
To "L" asi značí LILO, takže myslím, že zavaděč je LILO.Mozny to je. Jako ze startuje LILO.........L drb drb a zasek. Preinstaluj to LILO! Pro jistotu i XOSL.
-r
'?
lilo.conf.
/dev/hda6
pripoj to takhle:
mount /dev/hda6 /mnt/nejakaslozka
Potom se podivej jestli tam je /mnt/nejakaslozka/etc/lilo.conf
mount /dev/sda6 /mnt/neco_nekde
atd, atd...
menu-sheme = Wb:kb:Wb:Wb lba32 change-rules reset read-only default = Linux message = /boot/message boot = /dev/sda image = /boot/vmlinuz label = Linux append = "selinux=0 resume=/dev/sda7/ splash=silent showopts" vga = 0x317 initrd = /boot/initrd root = /dev/sda6
chroot /mnt/neco_nekde /bin/bash
Tim zmenis korenovy adresar. Potom prikaz lilo
(v pripade uspechu se zobrazi neco jako "Added linux").
exit
Odejdes z chroot prostredi.
umount /dev/sda6
Odpojis suse oddil. A restart.
Tak ted se snaz taky ty.
exit
a umount
. Já ukončuju prácu příkazem reboot
. To se musí prvně odpojit partition atp? A tím snažením myslíš - co mám dělat když se podaří spustit LILO, že?
exit
a umount
? Jednoduse, protoze je to proste potreba. Nebo si snad myslis ze bych to sem psal
nanic. Ty prikazy hraji dulezitou roli, jejich vyznam jsem tobe jakozto nejspis BFU strucne popsal.
A tím snažením myslíš - co mám dělat když se podaří spustit LILO, že?
Taky ne. Tim myslim abys byl schopen resit tyto problemy sam. Jaky to ma vyhody - trebaze budes vedet co, kdy a kde napsat, nakonfigurovat, proc ty prikazy exit
, umount
atd...
Proč tak složitě? K tomu přeci slouží přepínač '-r
':
lilo -r /mnt/neco_nekde
A když už chcete použít chroot
, bude jednodušší rovnou spustit
chroot /mnt/neco_nekde /sbin/lilo
chroot /dev/slozka lilo
a šlo to - to jak jsi psal ty mi nešlo (to /bin/bash
). Musel jsem to udělat několikrát, protože jsem LILO přepsal XOSLem a byla ta chyba zase zpět, pak jsem chtěl nainstalovat GRUB místo LILa a to se při 50% instalace GRUBu zastavilo a dal to nešlo - ani to stornovat, tak jsem musel restartovat a byla tam zase GRUBovská chyba atp. Takže teď tam mám LILO (ač bych raděli GRUB) i XOSL a jede to OK.Tiskni Sdílej: