Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Extended Operating System Loader 1.1.5 CZ L 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 .......A ty 9ky jsou na 9,5 řádku - takže pozor - né 6ky, ale 9ky (pardon za mystifikaci). Další info je, že z tohoto stavu to jde resetnout i Alt+Ctrl+Del. Když se snažím bootovat z nějakého média, tak se to kousne a jde to jen tvrdým restartem. Zkoušel jsem i vyměnit RAMky a nic. Bude to určitě Linuxem na HDD (tedy né médiem) nebo zavaděčem. Zavaděč nevím jaký mám. Já myslel, že SuSe Linux má jen LILO, ale kolega výše píše že Grub je dafaultní. Takže imho platí, že mám ten zavaděč, co je u verze 10.0 defaultní.
Extended Operating System Loader 1.1.5 CZ??? Lilo, Grub ? no nevim. Nejak se ti to sprclo. To nebude ani lilo ani grub, ale nejakej smedskej bootmanager od nikud!! Takze nainstaluj LILO, nebo GRUB jak jsem psal uz vyse.
To "L" asi značí LILO, takže myslím, že zavaděč je LILO.Mozny to je. Jako ze startuje LILO.........L drb drb a zasek. Preinstaluj to LILO! Pro jistotu i XOSL.
-r
'?
lilo.conf.
/dev/hda6
pripoj to takhle:
mount /dev/hda6 /mnt/nejakaslozka
Potom se podivej jestli tam je /mnt/nejakaslozka/etc/lilo.conf
mount /dev/sda6 /mnt/neco_nekde
atd, atd...
menu-sheme = Wb:kb:Wb:Wb lba32 change-rules reset read-only default = Linux message = /boot/message boot = /dev/sda image = /boot/vmlinuz label = Linux append = "selinux=0 resume=/dev/sda7/ splash=silent showopts" vga = 0x317 initrd = /boot/initrd root = /dev/sda6
chroot /mnt/neco_nekde /bin/bash
Tim zmenis korenovy adresar. Potom prikaz lilo
(v pripade uspechu se zobrazi neco jako "Added linux").
exit
Odejdes z chroot prostredi.
umount /dev/sda6
Odpojis suse oddil. A restart.
Tak ted se snaz taky ty.
exit
a umount
. Já ukončuju prácu příkazem reboot
. To se musí prvně odpojit partition atp? A tím snažením myslíš - co mám dělat když se podaří spustit LILO, že?
exit
a umount
? Jednoduse, protoze je to proste potreba. Nebo si snad myslis ze bych to sem psal
nanic. Ty prikazy hraji dulezitou roli, jejich vyznam jsem tobe jakozto nejspis BFU strucne popsal.
A tím snažením myslíš - co mám dělat když se podaří spustit LILO, že?
Taky ne. Tim myslim abys byl schopen resit tyto problemy sam. Jaky to ma vyhody - trebaze budes vedet co, kdy a kde napsat, nakonfigurovat, proc ty prikazy exit
, umount
atd...
Proč tak složitě? K tomu přeci slouží přepínač '-r
':
lilo -r /mnt/neco_nekde
A když už chcete použít chroot
, bude jednodušší rovnou spustit
chroot /mnt/neco_nekde /sbin/lilo
chroot /dev/slozka lilo
a šlo to - to jak jsi psal ty mi nešlo (to /bin/bash
). Musel jsem to udělat několikrát, protože jsem LILO přepsal XOSLem a byla ta chyba zase zpět, pak jsem chtěl nainstalovat GRUB místo LILa a to se při 50% instalace GRUBu zastavilo a dal to nešlo - ani to stornovat, tak jsem musel restartovat a byla tam zase GRUBovská chyba atp. Takže teď tam mám LILO (ač bych raděli GRUB) i XOSL a jede to OK.
Tiskni
Sdílej: