Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
configfile /grub/menu.1st
To znamená, že kořenový oddíl i samotný konfigurační soubor byly správné. Pouze grub z nějakého důvodu neuměl najít ten soubor automaticky. Nakonec místo běžného instalačního příkazu setup (hd0)
zafunovalo po dlouhém tápání až
install (hd0,1)/grub/stage1 (hd0) (hd0,1)/grub/stage2 p (hd0,1)/grub/menu.1st (hd0,1)/grub/menu.1st
spuštěné z příkazové řádky grubu. Důležité je tam to 'p', ale nevím proč.
Teď už můžu připojit klíčenku k počítači a nabootovat z sda2, nebo můžu připojit klíčenku k běžícímu systému a ukládat data na sda1 (lze i v Nejlepšíhm operačním systému na světě(TM), který z té klíčenky připojí právě jen první oddíl).
Příjemně mě překvapilo, že na IBM T43 s DSL bez potřeby cokoliv nastavovat fungoval trackpoint, indikace stavu baterie, připojení oddílů včetně NTFS a pár dalších užitečných věcí. Nefungovalo třetí tlačítko trackpointu (které ale ani ve Windows nefunguje jako běžné třetí tlačítko myši), takže je třeba použít dvoutlačítkovou emulaci.
Tiskni
Sdílej: