Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Fatal: Trying to map files from unnamed device 0x0008 (NFS ?)
Puvodne jsem to mel ten cilovy disk pripojeny adresari /c2, ale nyni jsem odpojil /boot a strcil tam jadro linuxu:
default = DSL
boot = /dev/hdc
# optional
# unsafe
delay = 100
vga = normal
map = /boot/sys.map
root = /dev/hdc1
image = /boot/linux24
label = DSL
Zkousel jsem taky par veci, ale bezuspesne, nevite nekdo v cem je problem?
Dik za pomoc
if (!MAJOR(device)) die("Trying to map files from unnamed device 0x%04x (NFS/RAID mirror down ?)",device);kde device je cislo zarizeni. 0x8 znaci major 0, minor 8. A podle /usr/src/linux/Documentation/devices.txt je blokove major cislo 0 rezervovano pro mountovani z ne-zarizeni (at je to co je to. Napada me NFS).
ted to rikam z hlavy -
ja jsem do konfiguraku uvedl parametr root=/hdc
myslim ze jsem zkousel i root=/hdc1
ale nemam tam boot=...
mozna bych to tam mel taky uvest? Akorat ze ten soubor myboot.b jeste neexistuje.
Takze vy rikate, ze bych mel to hdc1 odpojit? Tam jde o to, ze jsem nechal zkopirovat obraz disku na hdc1 a ted spoustim skript z /hdc/boot/lilo.conf - a mam tam i image - /hdc/boot/vmlinuz
snad bych mel umistit boot soubory na jiny disk/oddil?
Taktey jsem nasel tuto chybu jen v souvislosti s RAID
lilo -C /boot/lilo.conf -r /hdc
, pokud mate lilo.conf v /hdc/boot/lilo.conf a /dev/hdc1 je pripojene v /hdc.
Samozrejme musite mit v poradku obsah konfiguraku. Tj. root=/dev/hdc1 a boot=ZARIZENI, kde ZARIZENI je zarizeni, kam chcete nainstalovat prvni cast LILA. Nezapomente, ze musi byt dosatelne BIOSEM nebo jinym boot managerem, ktery pouzivate.
Pokud vas mate ten parametr -r, chrootnete se do /hdc (chroot /hdc
), pripojte procfs a pak normalne nainstalujte LILO. Pokud nechapete vyznam prikazu chroot, prectete si chroot(1).
Jen upozornuji, ze po restartu bude LILO hledat svoji druhou cast na primarnim disku druheho IDE kanalu (tj. /dev/hdc), takze pokud byste mel touhu presunout ten disk jinam, je jeste nutne zmenit mapovani disku (volba disk a bios) (avsak LILO od verze 22.5 identifikuje disky podle ID disku, takze tam by nemel byt problem).
Tiskni
Sdílej: