Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
checking for gcc option to accept ANSI C... none needed
checking dependency style of gcc... gcc3
checking for SHA1_Init in -lssl... no
checking for SHA1_Init in -lcrypt... no
checking for SHA1_Init in -lmd... no
configure: error: error, Please install OpenSSL first!
..tohle.
Pochopil jsem (doufám že správně) že potřebuju OpenSSL develop balíček. Již před časem jsem nainstaloval OpenSSL 0.9.8d ze zdrojových kódů. Po stažení odpovídajícího 0.9.8 devel balíčku mi ale program tvrdohlavě vypisuje chybějící "devel(libcrypto)". Nevíte co s tím? Nejde nějak nakopírovat knihovny z balíčku ručně?
Předpokládám,že tyto knihovny jsou k instalaci OpenSSL ze zdrojových kódů potřeba..nemýlím se? Může je tedy původní archiv 0.9.8d se zdrojovými kódy obsahovat?
Předem děkuji.
make install
. Teoreticky by tedy mělo stačit říct ./configure
kde má hledat knihovny a hlavičkové soubory (nějakým parametrem).
PS: "Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky" aneb kam vedou experimenty s "ruční" instalací ./configure CPPFLAGS="-I/usr/local/ssl/include" LDFLAGS="-L/usr/local/ssl/lib"
a problém je naprosto stejný. Teď bych se chtěl zeptat - co to znamená "checking for SHA1_Init in -lssl" ? To první chápu - hledá funkci SHA1_Init, logicky potřebnou k inicializaci. Ale co to "-lssl" ? Pokud ho dám jako parametr configure, ať už k kompilátoru nebo linkeru, společně z cestou k hlavičkovým souborům, vypíše vždy chybu(nelze tvořit spustitelné soubory, nebo opětovně Install openssl first...). Potřebuje snad přesně specifikovat, v jakém souboru má tu funkci hledat?
Sorry za to otravování, ale linux používám málo a některé věci v něm jsou pro mě černá magie.
Tiskni
Sdílej: