Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
1. Źádný virtuální interface eth0:1
neexistuje.
2. Neměl by v tom být žádný problém, ale bez dalších podrobností těžko odhadnout, co jste udělal špatně. Možná zakázaný IP forwarding, možná chybně nastavený paketový filtr, možná něco úplně jiného…
ip a add 192.168.2.1/24 brd + label eth0:1 dev eth0po ifconfig pak vidim ve vypisu krome eth0,eth1,eth2 take eth0:1.Forwarding mam povoleny - funguje pruchod eth0-eth1, ten paketovy filtr nevim presne.Nevim prikaz jak to zjistim.Ping na 192.168.2.2 pise
ping:sendmsg:operation permitted
To je nějaký nesmysl, není to spíš 'not permitted
'? To by pravděpodobně znamenalo, že příkaz ping
nemá nastaven SUID a zkoušíte ho spustit pod normálním uživatelem. Jenže to by se pak samozřejmě týkalo pingu na jakoukoli adresu…
Jinak byste se samozřejmě neměl spokojit s obvyklým "nefunguje" a provést aspoň základní diagnostiku, tj. zjistit, zda se ztrácí echo nebo odpověď a kde přesně se ztrácí.
not
tam samozrejmne je.Trochu jsem pokrocil.Mam problem v iptables kde kdyz zakazu implicitni -P INPUT DROP,to same pro OUTPUT a FORWARD tak se ping ze stroje kde bezi ten routr a kde to cele testuju rozbehne a AP ktere ma v siti tech xx.2.2 mi zacne odpovidat.Takze to bude chtit nejake pravidlo do iptables aby to proslo.Zkousel jsem ping z nejakeho pc v siti ma ip xx.1.20 vraci mi to ping od xx.2.1 coz je to ip pridane na to rozhrani eth0 ale ping na to AP xx.2.2 mi z toho pc v siti neodpovida.
Tiskni
Sdílej: