Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
ale pri prihlaseni mam nastvenou asi reckou kvavesnicipri prihlaseni kam? do Xov (graficke prostredie)? v tom pripade musite editovat subor
/etc/X11/xorg.conf
, kde nastavite ziadane rozlozenie klavesnice.
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "keyboard" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "sk,us" Option "XkbVariant" "" EndSection
Dobry den. Snazim se (uplny zacatecnik) rozchodit linux na hdd. Podarilo se my ho (knoppix) nainstalovatJako úplnému začátečníku bych doporučil použít některou z tzv. "kamenných" distribucí, tj. těch, které jsou pro instalaci na pevný disk primárně určeny. Knoppix je přece jen původně live CD, a proto je možné, že se setkáte po instalaci s poněkud jiným chováním než by člověk z live CD čekal. Hlavně nepočítá (podle mě) Knoppix pro instalaci až tak s úplnými začátečníky a podrobnější rady budete muset hledat hlavně na anglicko či německojazyčných fórech. Takže bych vám doporučil zkusit např. Mandriva, (open)SUSE, Ubuntu (Kubuntu, Xubuntu), máte-li chuť vrtat se v nastavení a jazykové znalosti, pak třeba Arch Linux nebo Gentoo, možná i ten Debian či Fedora Cora. Linux to nebude principiálně jiný než Knoppix, ale rozdíly v přístupu ke správě nainstalovaného systému tu jsou a česká uživatelská komunita také bude větší - čím vzrostou vaše naděje na konkrétní radu v případě nějakého problému (nehledě na dostupnost česky psaných manuálů). Tímto vás nemíním od Knoppixu zrazovat, ale pokud byste nakonec měl chuť podle Knoppixu usoudit, že Linux není to pravé pro vás, vzpomeňte si na toto doporučení - stejně jako si vyberete ten svůj typ auta podle svých nároků a pocitů, měl by si člověk vybrat i linuxovou distribuci.
Tiskni Sdílej: