Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Může mi prosím poradit někdo, kdo má zkušenosti se servery od SUNu, jak změnit MAC adresu síťovek?
Nainstaloval jsem RHEL4, ale přes ifconfig adresa změnit nejde. Samozřejmě jsem hledal i v BIOSu.
Děkuji za pomoc
ifconfig
zapomeňte, (logická) MAC adresa se nastavuje pomocí 'ip link set ... address ...
'
MAC adresu nezmení ifconfig
ani ip link set
:
zařízení eth0 má nepředpokládanou MAC adresu - ignoruji
po tomto hlášení se eth0 odpojí.
V BIOSu je napevno nastavená MAC a ta mi nejde v systému změnit. Podle dokumentace by to mělo jít přes sériový port nebo přes web GUI. Nicméně nevím o tom nic bližšího. Zkoušel jsem web GUI přes LAN, ale nemohu se připojit.
Broadcom NetXtreme 10/100/1000 Mbps PCI/PCI-X/PCI Express Ethernet Network Controllers.
Ovladace tg3 jsem si stahnul na http://www.broadcom.com. Nicmene s kompilaci mam problem:
[root@deda tg3-3.58b]# make make -C /lib/modules/2.6.9-42.EL/build SUBDIRS=/usr/src/redhat/BUILD/tg3-3.58b modules make[1]: Entering directory `/lib/modules/2.6.9-42.EL/build' make[1]: *** No rule to make target `modules'. Stop. make[1]: Leaving directory `/lib/modules/2.6.9-42.EL/build' make: *** [default] Error 2
Chybel balicek kernel-devel-verze jadra.rpm
1. Chybely originalni ovladace pro sitove karty
2. Jak pise pupu:
Jen bych upozornil na drobnost specifickou pro RedHat - /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-* obsahuji i MAC adresu a pokud ta nesedi, je dany interface ignorovan!
I zde byl problem. Pokud nesedela MAC adresa ve scriptu /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-*
s maualnim nastavenim pres ip link set ... address ...
zmena MAC byla ignorovana
vsem dekuji za pomoc. Vse nejlepsi v novem roce preje Tomas
Tiskni
Sdílej: