Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
---
Instalace winsku se resi tak, ze se strci disk z ntb do stolniho PC, necha se nabootovat ze startovaci diskety, napisu format c: /s a pak to strcim zpet do ntb a disk mi pak pise pekne C: />_ a ja spustim instalacku winsku z disku...---
Ale jak na linux? Winsky me uz nebavi..., jakou distribuci by jste mi poradili (s grafickym prostredim), ktera by na tom ntb behala co nejsvizneni, nejlepe a pritom by se dala nejak instalnout z HDD, moc diky !boot.img
, tam je uloženo jádro, potom na požádání asi net-drivers.img
(pokud budou požadovány ovladače pro síťovou kartu - ale WiFi karty prý nejsou podporovány), no a nakonec kořenový svazek v root.img
. Po nabootování by měl nastartovat klasický instalační program kde už vše bude v přehledných nabídkách... Opravdu doporučuji přečíst co nejvíce informací o Debianu (abclinuxu, google, debian.org (lokalizovaný inst. manuál)). Kdyžtak jsem k dispozici na jabberu mr.silent(zavináč)njs.netlab.cz nebo na mailu cyphr0(zavináč)gmail.com od 15:00 do 21:00. Teď jsem našel pěkný dokument v češtině (jsou tam i zastaralé informace ale snad si poradíš:))... Jen si nejsem jistý jestli je pro tebe ze začátku Debian ta správná volba, jestli jsi alespoň trošku dobrodruh tak ano.
Tiskni
Sdílej: