Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
/bin/sh -e # # rc.local # # This script is executed at the end of each multiuser runlevel. # Make sure that the script will "exit 0" on success or any other # value on error. # # In order to enable or disable this script just change the execution # bits. # # By default this script does nothing. /etc/init.d/networking restart exit 0Existoval, akorát jsem odkomentoval 1. řádek a přidal ten svůj.
#!/bin/sh -e
, tzv. hash-bang jestli jste to smazal tak šup s tím zpátky. Dále tam píší, že by rc.local měl být executable, aby byl spouštěn, čili chmod +x /etc/rc.local
. K tomu "předpokládám, že se příkaz proved" ... je lepší si to nějak ověřit, na předpoklady raději moc nedejte.
#!/bin/bash
# nastav spoždění 20s
DELAY=20
# naplánování restartu sítě, výstup a chybový výstup pak přesměruj donikam, spusť to na pozadí
COMMAND="/etc/init.d/networking restart > /dev/null 2>&1 &"
# informační výpis na consoli, že se za chvíli něco stane
echo "${0}: nerwork will be restarted in $DELAY seconds."
# samotné spuštění - spusť na pozadí (čili další úlohy nečekají) tzv. subshell (to zařídí ty kulaté závorky), v tomto subshellu spi 20s a pak proveď ten naplánovaný příkaz
(nohup sleep $DELAY > /dev/null; eval $COMMAND) &
Už ani nevím proč tak složitě :), asi by to šlo i jednodušeji, mám jej v $HOME/.kde/Autostart/jmeno.sh
Skript je potřeba uložit jako jmeno.sh
a učinit jej spustitelný chmod +x jmeho.sh
. Pokud vám vyhovuje umístění v .kde/Autostart tak třeba tam, spustí se krátce po spuštění KDE, nebo ho volat z /etc/rc.local, to se pak spustí po nabootování a spuštění všech služeb. Příkaz který se má provést je v tomto skriptu v proměnné "COMMAND"
, výstup jak vidno přesměrován donikam, spouštěn na pozadí.
Ověřit že nějaký skript proběhl lze třeba tak, že do něj např. napíšete
date > /home/username/info.txt
což vám do souboru info.txt
napíše datum a čas, pokud se skript provede. Promiňte že jsem to předtím řekl nevhodně jízlivě :)
sleep 20 && echo "Zde misto prikazu echo bude potrebny prikaz i s pripadnym presmerovanim" &Po úspěšném dokončení
sleep
u bude vykonán následující příkaz (a to vše "na pozadí").
Tiskni
Sdílej: