Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »/bin/sh -e # # rc.local # # This script is executed at the end of each multiuser runlevel. # Make sure that the script will "exit 0" on success or any other # value on error. # # In order to enable or disable this script just change the execution # bits. # # By default this script does nothing. /etc/init.d/networking restart exit 0Existoval, akorát jsem odkomentoval 1. řádek a přidal ten svůj.
#!/bin/sh -e
, tzv. hash-bang jestli jste to smazal tak šup s tím zpátky. Dále tam píší, že by rc.local měl být executable, aby byl spouštěn, čili chmod +x /etc/rc.local
. K tomu "předpokládám, že se příkaz proved" ... je lepší si to nějak ověřit, na předpoklady raději moc nedejte.
#!/bin/bash
# nastav spoždění 20s
DELAY=20
# naplánování restartu sítě, výstup a chybový výstup pak přesměruj donikam, spusť to na pozadí
COMMAND="/etc/init.d/networking restart > /dev/null 2>&1 &"
# informační výpis na consoli, že se za chvíli něco stane
echo "${0}: nerwork will be restarted in $DELAY seconds."
# samotné spuštění - spusť na pozadí (čili další úlohy nečekají) tzv. subshell (to zařídí ty kulaté závorky), v tomto subshellu spi 20s a pak proveď ten naplánovaný příkaz
(nohup sleep $DELAY > /dev/null; eval $COMMAND) &
Už ani nevím proč tak složitě :), asi by to šlo i jednodušeji, mám jej v $HOME/.kde/Autostart/jmeno.sh
Skript je potřeba uložit jako jmeno.sh
a učinit jej spustitelný chmod +x jmeho.sh
. Pokud vám vyhovuje umístění v .kde/Autostart tak třeba tam, spustí se krátce po spuštění KDE, nebo ho volat z /etc/rc.local, to se pak spustí po nabootování a spuštění všech služeb. Příkaz který se má provést je v tomto skriptu v proměnné "COMMAND"
, výstup jak vidno přesměrován donikam, spouštěn na pozadí.
Ověřit že nějaký skript proběhl lze třeba tak, že do něj např. napíšete
date > /home/username/info.txt
což vám do souboru info.txt
napíše datum a čas, pokud se skript provede. Promiňte že jsem to předtím řekl nevhodně jízlivě :)
sleep 20 && echo "Zde misto prikazu echo bude potrebny prikaz i s pripadnym presmerovanim" &Po úspěšném dokončení
sleep
u bude vykonán následující příkaz (a to vše "na pozadí").
Tiskni Sdílej: