Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Nainstaloval jsem ovladač Wifi (802.11b USB,integrovaná v notebooku) přes ndiswrapper. Nastavil parametry (adresa IP, maska podsítě, výchozí brána, upřednostňovaný server DNS)To je sice hezké, ale předčasné (navíc i často zbytečné, pokud je v síti DHCP). Nejprve je nutné nastavit parametry WIFI sítě, jinak se nemá kam připojit. To je mimochodem nutné i ve Windows! Minimálně tím, že se nechají nalézt sítě a jedna a zvolí se tam "připojit" k jedné z nich. Tím se automaticky nastaví ESSID, možná i rychlost a kanál/frekvence. Samozřejmě, ne vždy toto stačí (některé sítě "nejsou vidět", vyžadují WEP či WPA, atd.). Obdobný postup lze provést i v linuxu, pokud tam je nějaké udělátko na hledání sítí. To už konkrétně ve SLAXu neznám, ale evidentně tam nějaké je.
Pokud nemáte doobře nastavený wep klíč, tak se to zřejmě bude chovat přesně tak, jak popisujete. Máte nějakou "zajímavou" odezvu na příkaz iwlist scan | grep ESSID
a pak ještě pro porovnání iwlist scan | grep key
?
Ahoj!
pozri si manualove stranky: man iwconfig man depmod man modprobe
"iwconfig" nastavuje parametre wi-fi karty "wlan0" je nazov sietovej (wi-fi) karty, nieco ako "lokalna siet 1" vo Windows "mode managed" - tymto tej karte povies, ze sa ma pripajat na access point a nie ad-hoc "essid nazov" - nastavis karte ESSID siete, kam sa chces pripojit "channel cislo" - nastavis karte kanal (frekvenciu)
"modprobe ndiswrapper" - nacita modul "ndiswrapper" do beziaceho kernelu
"depmod -a" Ti pregeneruje databazu modulov, aby napriklad "modprobe" pri nacitavani modulu "ndiswrapper" vedel, na akych moduloch je modul "ndiswrapper" zavisly a nacital ich tiez
pomoze?
Ospravedlnujem sa, nejak sa to rozbilo :-/
pozri si manualove stranky:
man iwconfig
man depmod
man modprobe
"iwconfig" nastavuje parametre wi-fi karty
"wlan0" je nazov sietovej (wi-fi) karty, nieco ako "lokalna siet 1" vo Windows
"mode managed" - tymto tej karte povies, ze sa ma pripajat na access point a nie ad-hoc
"essid nazov" - nastavis karte ESSID siete, kam sa chces pripojit
"channel cislo" - nastavis karte kanal (frekvenciu)
"modprobe ndiswrapper" - nacita modul "ndiswrapper" do beziaceho kernelu
"depmod -a" Ti pregeneruje databazu modulov, aby napriklad "modprobe" pri nacitavani modulu "ndiswrapper" vedel, na akych moduloch je modul "ndiswrapper" zavisly a nacital ich tiez
Tiskni Sdílej: