Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Bohužel, na tuto otázku lze těžko odpovědět, pokud nepodáš několik doplňujících informací.
ahoj.dneska sem sem asi petkrat v poho nabootoval(mandriva 2007 + powerpack + KDE)
Něco by možná mohlo být v dokumentaci k mandrivě. Například tady jde nějaká najít.
Proč jsi dnes pětkrát bootoval? Co vlastně myslíš pojmem bootovat? Odhlášení uživatele a jeho opětovné přihlášení, nebo spuštění celého systému, který byl předtím vypnutý (boot)? Ptám se, protože si těžko dovedu představit, proč by někdo dělal pětkrát za den to druhé.
mam ucet ´hero´ a pamatuju si spravne ze pri logingu se objevi : hero@localhost tam[1] dam kde[2] a jedu
Rozumím tomu dobře, že se přihlašuješ do konsole? Co je to tam[1]? "kde"[2] je tázací zájméno, nebo okenní manažer KDE? Je jedno jestli víš nebo nevíš, jak se co správně jmenuje (samozřejmě je lépe, pokud si to zjistíš), ale důležité je abys problém popsal co nejpodrobněji.
ted se tam[3] vsak objevuje hero@hero a kdyz najedu sem[4] tak nemam ikony na plose a kmail nema me majly
Zase: Kde je tam[3] a sem[4]? Pokud je to tam([2]a[3]) konsole zkus poslat tady na abíčko to, co se ti tam objevuje zabalené v tagu <pre></pre>
. Co se ti objeví, když napíšeš ls /home/
? A co máš v adresáři /home/hero/?
je to lamacky dotaz ale snazim se na to prijit nez to sem pistnu
To je chvályhodné, ale ješte by jsi měl zapracovat také na způsobu ptaní se. Ochota pradit výrazně stoupá s kvalitou položeného dotazu. (Kvalita neznamená složitost problému ale spíš slohová stylistika, slušnost a snaha tazatele. Pomáhá i diakritika a velká písmena.) viz Jak se správně ptát?.
su
) ale dám ukončit současnou relaci, naběhnu opět do černé konzole a
zadám: logout, nyní tedy už není hero@hero ale jsem dotazován opět na :
hero login:
(zadám root)
(bez hesla)
napíši KDE
naběhnu do KDE, provedu mnou potřebné úpravy .......... (poznámka: možná by zde bylo vhodné zmínit, že ve správě účtů je jen jeden uživatel a to : hero. žádná skupina nic a přestože mám zaškrtlí členství hera v root (práva roota) tak třeba při spuštění správce balíčku pod herem mi oznámí: můžete pouze nahlídnout né upravovat, nebo při mkdir : nedostatek oprávnění..... Toto možná právě inklinuje k odpovědi co dělám blbě, ale možná je to taky uplně zbytečná poznámka)
dám ukončit současnou relaci
opět do konzole: logout
hero login:
(hero)
(heslo)
píši KDE;
A TADY JE PRÁVĚ TEN PROBLÉM ! : nyní i když jsem zadal hero + heslo naběhnu zcela úplně jinam - ikony(zástupci) nejsou na ploše, kmail nemá moje emaily, kopete není nastaven....
i když se zkusím opět přihlásit vypadá to stejně. Takže správné přihlášení funguje jen po zapnutí počítače, ale když přicházim z roota tak ne.
Snad jsem to popsal dostatečně a snad nesklidim vlnu kritiky (lépe to popsat snad neumím a mé linuxové slovní vyjadřování zatím lepší neni, ale už na tom pracuju a tahám přiručku mandriva 2006 pdf)
Děkuju za váš čas a přeju zatím hezký den všem
Tiskni
Sdílej: