V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
aby se při změně klávesnice kontroloval pravopis v aktuálním jazyce, v aplikaci, ve které právě píši.Aby se automaticky měnil jazyk s nastavením klávesnice, to v OOo IMHO zatím nejde, pokud nejde o změnu do jazyka CTL (většinou right-to-left, tj. arabština, hebrejština) nebo asijského (extra způsob zadávání). Tam to funguje, tedy nastavíte-li výchozí jazyky pro západní, CTL a asijský styl, pak pro tyto výchozí. Nastavíte-li tedy např. jako výchozí CTL hebrejštinu a během psaní přepnete na arabskou klávesnici, bude výchozím jazykem stále hebrejština. Můžete to vyřešit dvěma způsoby: 1) Pokud jde jen o cizojazyčné věty či slova, ručně je zformátujete přes Formát > Znak - tam přiřadíte jazyk. Odstavce můžete ošetřit extra stylem, kde nastavíte výchozí jazyk. Dokumenty rovněž celou šablonou (jazyk v celém dokumentu můžete měnit přes Nastavení > Volby). Tak se bude kontrolovat každý přiřazený formát odpovídajícím slovníkem. Tahle volba je sice poněkud nesystémová, ale funguje dobře. 2) Můžete v nastaveních Volby ( > Writing Aids) zaškrtnout možnost, aby se kontrolovala slova ve všech jazycích (tj. ze všech slovníků, které máte nainstalované). Problém číslo jedna je, že se OOo radikálně zpomalí, máte-li těch slovníků hodně. Problém číslo dvě nastane, pokud použijete výraz, který je v jednom jazyku chybný a v druhém správný - tohle taková globální kontrola neodhalí. Možná existuje něco dalšího, o čem nevím... já používám styl 1) a zatím mi to stačí.
Tiskni
Sdílej: