Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
ping -c50 192.168.0.1se vypsala hodnota ktera vyjadruje chybovost /bez znaku %/ a kteto hodnote jeste pricist hodnotu 100.Jestlize by tedy byla chybovost 5% tak abz to vyhodilo cislo 105
#!/bin/sh PING=ping DEADLINE=10 ping_host() { local output=$($PING -q -n -c $1 -w $DEADLINE $2 2>&1) local temp=$(echo "$output"| awk ' BEGIN {pl=100} /packets transmitted/ { match($0, /([0-9]+)% packet loss/, matchstr) pl=matchstr[1] } /unknown host/ { # no output at all means network is probably down pl=100 } END {print pl + 100} ') RETURN_VALUE=$temp } ping_host 50 www.abclinuxu.cz echo $RETURN_VALUESamozrejme by bolo lepšie, ako už bolo odporučené, naučiť sa sed a awk (aj ja by som to asi niekedy mal urobiť) :)
lost_plus_sto=$((`ping -c50 127.0.0.1 | tail -n 2 | head -n 1 | sed "s/.*received, //" | sed "s/%.*//"` + 100))
echo $((`ping -c50 127.0.0.1 | tail -n 2 | head -n 1 | sed "s/.*received, //" | sed "s/%.*//"` + 100))... kdyz to potrebujes vypsane ..
Tiskni
Sdílej: