git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Koupil jsem si dnes scanner Epson Perfection V350 Photo. Ze stránek http://www.avasys.jp/english/linux_e/index.html jsem stáhnul iscan-2.3.0-1.c2.tar.gz
, bez problémů ho zkompiloval a nainstaloval.
Příkaz sane-find-scanner scanner najde:
found USB scanner (vendor=0x04b8 [EPSON], product=0x012f [EPSON Scanner]) at libusb:005:006
Po spuštění mi iscan
vyhodí chybovou hlášku: Could not send command to scanner. Check the scanner's status. Přístupovými právy to není, dělá to i pod rootem.
Zkoumal jsem manuálové stránky a do /etc/fstab přidal
none /proc/bus/usb usbfs defaults 0 0
Ničemu to nepomohlo. V návodu také píšou, že libusb může kolidovat s modulem scanner
, ale žádný takový modul vůbec v systému nemám.
Ještě mohu po celém odpoledni a večeru stráveném tímto problémem dodat, že se jedná patrně o nějaký problém (zajisté PEBKAC) mnoha uživatelů Archu. Na pokusný disk jsem nainstaloval OpenSUSE, tam to šlape samo. Zato jsem po internetu našel více zoufalých uživatelů Archu, kteří nemohou iscan rozchodit, všude bez odpovědí.
Je zde někdo, komu šlape iscan v Archu a je ochoten poradit? Prosím.
Tak vám teda všem velmi děkuji :-P
Už skoro šilhám, ale skener mi chodí. Překopíroval jsem vše z toh OpenSUSE, kromě souborů, které jsem předtím skompiloval. Stále to ale házelo stejnou chybu. Pak jsem ještě přidal pravidlo do /etc/udev/, což také nepomohlo, ale v kterousi chvíli mi aspoň skener ožil při připojení (původně byl úplně mrtvý). Nevím, co z předchozích činností bylo zbytečné, ale začalo to fungovat ve chvíli, kdy jsem zrušil úplně celý obsah souboru /etc/sane.d/dll.conf a vepsal tam jediný řádek, a to epkowa
Hurá do postele
Tiskni
Sdílej: