Společnost Meta (Facebook) předává React, React Native a související projekty jako JSX nadaci React Foundation patřící pod Linux Foundation. Zakládajícími členy React Foundation jsou Amazon, Callstack, Expo, Huawei, Meta, Microsoft, Software Mansion a Vercel.
Samsung na akci Galaxy Unpacked February 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy S26, S26+ a S26 Ultra a sluchátka Galaxy Buds4 a Buds4 Pro. Telefon Galaxy S26 Ultra má nový typ displeje (Privacy Display) chránící obsah na obrazovce před zvědavými pohledy (YouTube).
Byla vydána grafická knihovna Mesa 26.0.1 s podporou API OpenGL 4.6 a Vulkan 1.4. Je to první stabilní verze po 26.0.0, kde se novinky týkají mj. výkonu ray tracingu na GPU AMD a HoneyKrisp, implementace API Vulkan pro macOS.
Byla vydána nová verze 4.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Byla vydána nová verze 3.23.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opravuje 11 bezpečnostních chyb.
Španělský softwarový inženýr oznámil, že se mu podařilo na dálku ovládat sedm tisíc robotických vysavačů po celém světě. Upozornil tak na slabé kybernetické zabezpečení těchto technologií a jejich možné a snadné zneužití. Nesnažil se hacknout všechny robotické vysavače po světě, ale pouze propojil svůj nový DJI Romo vysavač se zařízením Playstation. Aplikace podle něj ihned začala komunikovat se všemi sedmi tisíci spotřebiči a on je
… více »Momo je fenka cavapoo, která svými náhodnými stisky kláves bezdrátové klávesnice vytváří jednoduché počítačové hry. Technicky to funguje tak, že Raspberry Pi s připojenou bluetooth klávesnicí posílá text do Claude Code, který pak v Godotu píše hry a sám je i testuje pomocí screenshotů a jednoduchých simulovaných vstupů. Za stisky kláves je Momo automaticky odměňována pamlsky. Klíčový je pro projekt prompt, který instruuje AI, aby i
… více »GNU awk (gawk), implementace specializovaného programovacího jazyka pro zpracování textu, byl vydán ve verzi 5.4.0. Jedná se o větší vydání po více než dvou letech. Mezi četnými změnami figuruje např. MinRX nově jako výchozí implementace pro regulární výrazy.
Internetový prohlížeč Ladybird ohlásil tranzici z programovacího jazyka C++ do Rustu. Přechod bude probíhat postupně a nové komponenty budou dočasně koexistovat se stávajícím C++ kódem. Pro urychlení práce bude použita umělá inteligence, při portování první komponenty prohlížeče, JavaScriptového enginu LibJS, bylo během dvou týdnů pomocí nástrojů Claude Code a Codex vygenerováno kolem 25 000 řádků kódu. Nejedná se o čistě autonomní vývoj pomocí agentů.
Byl vydán Mozilla Firefox 148.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově lze snadno povolit nebo zakázat jednotlivé AI funkce. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 148 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
mám zajímavý problém s čtením souborů v SAMBĚ. V adresáři pod XP vytvořím soubor, otevřu jej zapíši do ně a opět uložím. Pokud se následně pokusím opět soubor otevřít dostanu chybu: přístup byl odepřen.
Samba je konfigurována jako PDC, ale klienti nejsou v doméně.
Používám openSUSE 10.1
Zde je můj smb.conf:
[global]
workgroup = domena.cz
netbios name = domena-kh
passdb backend = ldapsam:ldap://127.0.0.1
username map = /etc/samba/smbusers
add user script = /usr/sbin/smbldap-useradd -m %u
delete user script = /usr/sbin/smbldap-userdel %u
add group script = /usr/sbin/smbldap-groupadd -p %g
delete group script = /usr/sbin/smbldap-groupdel %g
add user to group script = /usr/sbin/smbldap-groupmod -m %g %u
delete user from group script = /usr/sbin/smbldap-groupmod -x %g %u
set primary group script = /usr/sbin/smbldap-usermod -g %g %u
add machine script = /usr/sbin/smbldap-useradd -w %u
obey pam restrictions = Yes
logon script = scripts\logon.bat
logon path = \\%L\Profiles\%U
logon drive = H:
logon home = \\%L\%U
domain logons = Yes
os level = 44
preferred master = Yes
domain master = Yes
dont descend = /proc,/dev,/etc,/lib,/lost+found,/initrd
show add printer wizard = yes
ldap suffix = dc=domena,dc=cz
ldap machine suffix = ou=Computers
ldap user suffix = ou=Users
ldap group suffix = ou=Groups
ldap idmap suffix = ou=Users
ldap admin dn = cn=Manager,dc=domena,dc=cz
ldap ssl = no
ldap passwd sync = Yes
idmap uid = 15000-20000
idmap gid = 15000-20000
log level = 256
log file = /var/log/samba/%m.log
[homes]
comment = Home Directories
valid users = %S
read only = No
browseable = No
[netlogon]
comment = NLService
path = /var/lib/samba/netlogon
guest ok = Yes
browseable = No
[share]
comment = data share
path = /srv/samba/stuff
valid users = %U
guest ok
writable = Yes
read only = No
create mask = 0777
directory mask = 0777
public = Yes
[Helios]
comment = factory
path = /srv/samba/helios
public = Yes
writable = Yes
read only = No
create mask = 0777
directory mask = 0777
Nějaký nápad? Předem děkuji
Předem dik za jakýkoliv nápad
Tiskni
Sdílej: