Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Musíte nastavit ten požadovaný počítač, že patří do DMZ ... na tom D-linku, taky jsem se moh stavět na hlavu, nastavoval jsem firewall a forwardování na tom d-linku a nic, dokud jsem tam nenastavil DMZ ... tedy že je zařízení s tou IP adresou dostupné = a pak teprve rozhoduje, jaké porty forwardujete a povolíte zvenku.
Můžete sledovat provoz na interfejsu síťovky? Tedy zda něco přichází od modemu na portu 22 nebo kde máte ssh?
Jinak lezu zvenku k rodičům ssh VeřejnáIpAdresa
..., čili mělo by to jít s tou Vaší přidělenou.
Zkuste použít tcpdump
nebo wireshark
(dřív se jmenoval ethereal
).
Teďka jsem si to vyzkoušel, ve wiresharku jsem na jednom interfejsu bral vše a pak po skončení "capture" jsem viděll i ssh pakety. Mimo to lze dát tcpdump -i eth0 | grep ssh
.
To ovšem znamená, že na ten komp nic neprojde. V Mandrivě bych musel povolit na firewallu (je tu shorewall) přístup a spustit sshd. Vy se v konzoli na sebe přes ssh připojíte?
vybrano DHCP server Starting IP address 10.0.0.2 Ending IP address 10.0.0.17 (dejte si tam kolik chcete) DNS mode: auto
Potom nastavim aby mnou vybrane MAC adresy meli vzdy stejnou IP adresu: MAC Address IP Address Static IP1 00-f3-f3-84-45-f8 10.0.0.2a pripadne dalsi. Predpokladam, ze pocitac s mac adresou 00-f3... bude mit stale stejnou IP. Nastaveny DynamicDNS prozatim nenastavujte. To si odladte pozdeji.
Prejdeme k forwardovani portu. Zalozka Advanced (v radku vlevo nahore) - Virtual Server (ve sloupecku vlevo): Vyberte LAN IP: 10.0.0.2 Zvolte Cathegory: User Potom: Add Jakekoli jmeno do Rule name: SSH Protocol: TCP Port Start: 22 Port End: 22 Port map: 22 ApplyA mate nove pravidlo SSH, to uz pak jen pridate z Aviable Rules pomoci Add do Applied Rules. Apply, save reboot DLINK a je to! To je vse, co je nutne udelat, nic vic nic min. Pokud si nejste jisty co uz jste udelal a to uz si asi vse nepamatujete, restartujte ten D-Link do tovarniho nastaveni a provedte. Pak uz to jen otestovat, nejjednodussi cesta je se z domaciho pocitace prihlasit nekam ven a odtamtud zpatky na ten D-Link, jeho adresu si overte v zalozse
Status -> WAN -> IP address(to je aktualni pridelena IP adresa, ktera se nezmeni, dokud nerestartujete ten D-Link). Tod vse, snad jen to, ze vsechny tyto informace jsem prave natahal na dalku pres toto nastaveni. Jen na okraj, pokud mate nekde omezeni portu, muzete takto forwardovat napriklad jiny otevreny port na lokalni port 22. Vic uz neporadim, snad jen screenshots... :) Enjoy
Postup na tom D-linku. Takže ... 1) když DMZ, tak na pc nastavit statickou adresu (advanced/LAN). 2) Povolit filtr na port (adv/Filter). 3) Povolit DMZ a přiřadit IP. Plus možná má vliv nastavení vitrtual serveru, máme tam "remotely possible server" ... ještě koukam, tools/admin a remote web ... nechal bych si pro přístup, takhle to mam u rodičů ... nastavil jsem to snad před 4 měsíci.
A máme na tom D-linku fw V3.00B01T02.CM-A.20060621. Kdyby něco ...
Tiskni
Sdílej: