Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d ... --dport 80 -j DNAT --to-destination ...
192.168.1.100 odtud potrebuji presmerovat
iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp --dport 80 -j DNAT --to-destination 71.7.163.29:8080Nebude to fungovat, pokud by cílový server (jehož adresu zadáte v prohlížeči), byl ve vaší síti (tj. měl adresu typu 192.168.1.něco). Podmínkou také je, že klienti (prohlížeč) posílají s HTTP požadavkem hlavičku
Host:
(v HTTP/1.1 už je povinná a všechny klasické moderní prohlížeče ji posílají) – jinak nebude proxy vědět, kam se má dál dotázat na skutečný obsah. Jinak to, o co se pokoušíte, se nazývá transparentní proxy.
Zároveň potřebujete, aby se klienti mohli dotazovat DNS serverů nebo zprovoznit v síti místní DNS resolver, kterého se budou dotazovat.
Pokud by vám to stále nefungovalo, spusťte si na routeru tcpdump -ni interface 'port 80'
(resp. port 8080) postupně na vnitřním a vnějším rozhraní a sledujte, kam až pakety dorazí a kde se ztrácí.
Pakety procházející přes PREROUTING
se upraví ještě před routováním, takže na firewallu pak musíte mít povolenou komunikaci a navázání spojení z vnitřního počítače na 71.7.163.29:8080 a v opačném směru existující spojení z 71.7.163.29:8080 na vaše klientské počítače.
Mimochodem, předpokládám že normální routování máte už na routeru rozchozené a že např. s vypnutým firewallem se z klienta na web normálně dostanete.
Pokud máte možnost rozumně nastavit proxy na klientských počítačích a chcete pouze klienyt donutit používat vaší proxy, zvažte nastavení proxy a na routeru zablokujte veškerou odchozí komunikaci na port 80 (a např. 8080 a 3128, případně veškerou odchozí komunikaci) a jako výjimku povolte pouze komunikaci na váš proxy server. Nikam jinam se klienti připojit nebudou moci, ale budou vědět, že jsou připojeni přes proxy server (občas to může předejít nějakým nedorozuměním apod. – transparentní proxy server je přeci jen svého druhu únos spojení).
OUTPUT
správně. Že počítač pakety zahazuje může mít podle mne ve vašem případě jediný důvod – firewall. O překlad zdrojové adresy paketu s odpovědí by se měl postarat DNAT. Takže do routování a firewallu by měl paket odpovědi od proxy vstupovat se zdrojovou IP adresou nastavenou na IP serveru, kam původně směřoval dotaz prohlížeče, a port 80. Těmto paketům je nutné povolit průchod firewallem vašeho počítače (v INPUT). Asi nejjednodušší je
iptables -A INPUT -p tcp -m state --state ESTABLISHED, RELATED -j ACCEPTčímž povolíte komunikaci pro všechna již navázaná spojení. Pokud byste měl na počítači 192.168.1.100 více rozhraní, a pakety na server měly putovat jiným rozhraním, než pakety k proxy serevru, vstupoval by do hry ještě RP filtr, který kontroluje, zda paket přišel tím rozhraním, kde je očekáván. Ale pokud máte na 192.168.1.100 jen jedno rozhraní, neměl by na to mít RP filtr žádný vliv.
/bin/echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/conf/all/log_martiansjestli si o těch příchozích paketech jádro nemyslí něco divného. A zkusil bych na tom počítači během testu úplně vypnout firewall pro příchozí pakety – vymazat
INPUT
a nastavit mu default policy na ACCEPT
. Ještě můžete zkusit vypsat si pravidla iptables s parametrem -v
(např. iptables -vL
), zobrazí se i počty paketů, které prošly jednotlivými větvemi. Pokud nemáte na počítači jiný síťový provoz, můžete podle toho poznat, která pravidla se aplikovala. Pokud tedy je problém skutečně v nastavení firewallu. Ale pokud pakety se správnými hlavičkami dorazí až na vaši síťovou kartu a nemáte problém s routováním, nevidím už jiné místo, kde by mohl být problém…
iptables -t nat -A OUTPUT -p tcp --dport 80 -j DNAT --to-destination 195.70.150.7:80 iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -P INPUT DROPA fungovalo to podle předpokladu, tj. na jakoukoliv adresu se načetla hlavní stránka ábíčka (jenom odkazy se trochu zbláznily - vzniklo tohle: http://www.seznam.cz/blog/limoto/2007/2/23/170597)
#telnet www.google.com 80 GET / HTTP/1.0⏎ Host: www.google.com⏎ ⏎Dostat byste měl HTML kód titulní stránky Googlu.
Tiskni
Sdílej: