Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
We didn't find any Wacom device.
Please make sure the device's
type (stylus, eraser, or cursor)
is embeded into its identifier string
A co vlastně potřebuju nastavovat? Tablet totiž jede v režimu pera, tj. každý bod na tabletu odpovídá bodu na obrazovce, takže když chci třeba něco dělat v gimpu a mám menší obrázek, musím dělat jen v malinké oblasti na touchpadu. Prostě ho chci přepnout do myšího režimu a nastavit menší citlivost, tj. aby malý pohyb na tabletu byl i malým pohybem na obrazovce.
Do xorg.conf jsem dle návodu přidal:
Section "InputDevice"
Driver "wacom"
Identifier "Wacom Volito2 stylus"
Option "Device" "/dev/input/event9"
Option "Type" "stylus"
Option "USB" "on"
EndSection
Tady jsem taky příliš nepochopil, proč tam mám mít tři části (stylus, cursor, eraser). Device je tam správně, alespoň podle toho, co vypsal ovladač, kam tablet napojil.
Příliš se v nastavování Xek nevyznám, tak buďte schovívaví, jestli jsem udělal nějakou blbost.. ;)
A ještě jedna věc. Mám notebook Prestigio Visconte 1200 a od určité doby mi nešel touchpad, což mi nakonec docela vyhovovalo. Nedávno jsem to ale zanesl do servisu, kde vyměnili snad půlku počítače, ale touchpad chodí. Potřeboval bych ale NUTNĚ vypnout takovéto "tapnutí" na touchpadu, tj. to, že když ťuknu na touchpad, považuje se to za klik. Když něco píšu a omylem se dotknu touchpadu, skočí mi kurzor někam do paďous a píšu najednou úplně někam jinam...
Vím, že kdybych celý den pročítal všechny možné diskuse (tady jsem toto téma nenašel) a návody a experimentoval, asi bych to vyřešil, ale bohužel takového času nazbyt nemám...
Díky moc
Section "InputDevice"
Driver "wacom"
Identifier "stylus"
Option "Device" "/dev/input/wacom" #USB ONLY
Option "Type" "stylus"
Option "USB" "on" #USB ONLY
Option "PressCurve" "0,0,100,100"
EndSection
Section "InputDevice"
Driver "wacom"
Identifier "eraser"
Option "Device" "/dev/input/wacom" #USB ONLY
Option "Type" "eraser"
Option "USB" "on" #USB ONLY
EndSection
Section "InputDevice"
Driver "wacom"
Identifier "cursor"
Option "Device" "/dev/input/wacom" #USB ONLY
Option "Type" "cursor"
Option "Mode" "absolute"
Option "USB" "on" #USB ONLY
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "Pad1"
Driver "wacom"
Option "Device" "/dev/input/wacom"
Option "Type" "pad"
Option "Button13" "3"
Option "ButtonsOnly" "on"
Option "USB" "on"
Option "Button9" "1"
EndSection
Jsou tam uvedeny celkem 4 zařízení, Pad, což je podložka tabletu, v mém případě je tam aby fungovaly tlačítka a kolečko, která jsou na tabletu. Pak je tam stylus, což je vlastní pero; Eraser, což je guma na druhém konci tabletu, tu Volito nemá takže tuhle položku nejspíš můžeš vynechat (+ vynechat ji i v sekci "ServerLayout") a nakonec je tam položka Cursor která ovládá samotný kurzor na obrazovce. Ty zařízení je ntné v xorg.conf mít aby o nich vůbec ovladač věděl. Hlavně je pak nezapomeň vložit do ServerLayout sekce :)
Samozřejmě fyzická zařízení označ jak je máš v systému označená ty!
V tvém případě bych vložil položky tak jak jsou uvedeny, kromě eraseru a aby jsi mohl kurzorem posunovat jako myší tak změň u "Cursor" položku mode na "relative". Jak nastavit citlivost pohybu myši v xorg.conf netuším, ale myslím že na to bude stačit nastavení myši v prostředí, které používáš.
Pár tipů:
- Osvědčilo se mi mít myš(/dev/input/mice) definovanou nad definicí tabletu(/dev/input/wacom), aspoň se zařízení nehádají.
- Neví jestli má volito přítlak, je možné že parametr PressCurve bude v tvém případě zbytečný.
- sudo cat /dev/input/zarizeni se mi osvedcilo na detekci toho ktere zarizeni je ktere.
Když jsem zprovozňoval svůj Graphire tak jsem čerpal z těchto linků, snad ti pomůžou kdyby něco:
http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Wacom_Tablet
http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=25151
Snad to pomůže...
Tiskni
Sdílej: