Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.8 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »10.0.0.0 - 10.255.255.255 172.16.0.0 - 172.31.255.255 192.168.0.0 - 192.168.255.255Pokud ano, tak mate neverejnou IP adresu a mezi vami a internetem stoji router, ktery provadi preklad verejne IP adresy na neverejnou tedy NAT (Network Address Translation). Toto muze byt nejaka krabicka u vas doma, napriklad ADSL modem, nekdy i AP a pod. Na takovem routeru pak muzete zkusit presmerovat jednotlive porty na IP adresu vaseho PC. Jak konkretne se urcite dozvite z manualu k vasemu routeru. Je ale mozne, ze neverejnou IP adresu vam pridelil uz poskytovatel internetu. Potom je situace zpravidla horsi. Tam uz veci nemate plne pod kontrolou. Ekiga a podobne SIP programy by ale NATem mely umet prochazet. To ze si presmerujete porty by ale podle me mohlo zjednodusit komunikaci s ustrednou a ulehcit udrzeni spojeni. Jak jsem jiz napsal vyse, je dobre presmerovat nejen port 5060 coz je typicky port po kterem probiha SIP komunikace, ale take nejaky rozsah portu pro RTP data. Melo by stacit napriklad sto portu nekde z rozsahu 16000 az 17000, nejsem si ale ted jisty, jestli toto umi Ekiga nastavit. Pokud mate stale problemy vrele bych doporucil nejake VoIP zarizeni, jako je napriklad SPA 3102 a pod. Komfort telefonovani se vyrazne zlepsi Preju hodne uspechu, Olda
Tiskni Sdílej: