Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
/etc/X11/xorg.conf
mám u klávesnice
Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty" Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"Na zobrazování vlaječky používám kkbswitch a zároveň se česká klávesnice projeví zapnutým scroll lockem.
CTRL-ALT-K mi osobně připadá dost nepraktické, na zkratku je to docela dlouhé, ne?
Když mi nešlo nastavit alt-shift jak jsme byl zvyklý z win, tak jsem se spokojil s ctrl-mezerník (dá se snadno nastavit v ovládacím centru KDE).
Zalíbilo se mi to dokonce natolik, že jsem se potom jednu dobu poctivě snažil nastavit si to tak i v práci na win, ale rovněž bez úspěchu, jako předtím s alt-shift.
Nejste registrovanej, musim Vám psát sem ... vycházim snad z analogie z mého příkladu a z výsledku hledání ... tedy v kde nenastavuji nic, spustím přepínání přes setxkbmap a je mi hej ... teď ještě, co přesně potřebujete ... tipoval bych ještě na nutnost nějakých fontů, aby ta ruština byla vidět atd.
Mam Xka 7.1.1, nastavení
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard" Driver "kbd" Option "AutoRepeat" "500 30" Option "Xleds" "1 2 3" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc104" Option "XkbLayout" "cz" Option "XkbVariant" "qwerty"a přepínání mi (myslim si) obstárává skript
setxkbmap us,cz_qwerty -option 'grp:ctrl_shift_toggle', pro inspiraci.
xorg.conf
Ahaaa, taky děkuju
setxkbmap
(což je výhodné pro to, že uživatel může mít jiné nastavení klávesových map než celý systém), tak je to možné naklikat v ovládacím centru, není potřeba psát skript (ale je to jen pro KDE), jinak podobné lze zapsat do registru gconf.
Tiskni
Sdílej: